Producent / Kraj: Avro / Wielka Brytania

 

Model: 510

 

 

 Avro 510

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy, dwumiejscowy wodnosamolot o drewnianej konstrukcji, dwupłat (a właściwie półtorapłat - płat górny był bowiem o 1/3 dłuższy od dolnego). Miał stalową ramę łączącą dwa pływaki główne oraz pływak ogonowy i skrzydłowy. Brytyjska admiralicja zamówiła pięć egzeplarzy tego samolotu, okazały się one jednak zawodne.

 

 

 
2. Schemat  

300px-Avro510 left 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Sunbeam Crusader
Maksymalna moc  150 KM
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 19.21 m
Długość  11.59 m
Masy  
Masa własna
 943 kg
Maksymalna masa startowa  1,270 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  113 km/h
Wznoszenie maksymalne  950 m
Zasięg  500 km

 

Na podstawie: en.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}