Producent / Kraj: Martin / USA

 

Model: P2M

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Trójsilnikowy  samolot amfibia, górnopłat ( z 1930 r.). Maszyne zaprojektowano w firmie Consolidated, lecz ostatecznie zlecenie na jej produkcje otrzymał Martin. Model ten był przeznaczony do użytku jako samolot patrolowy i bombowy. W pływakach podsktrzydłowych znajodowały się zbiorniki paliwa. Kokpit zaprojektowany pierwotnie jako otwarty zamknięto w 1931 r. osłona kabiny

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent trzy silniki Wright r-1820E, 
Maksymalna moc  3x 428kW (583)
Płatowiec  jednopłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 30,48m
Długość  19,20m 
Masy  
Maksymalna masa startowa  7 793m
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  230km/h
Wznoszenie maksymalne  5 150m
Zasięg  850km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}