Producent / Kraj: Martin / USA

 

Model: Mars

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Czterosilnikowa łódż latająca wykorzystywana w lotnictwie cywilnym i wojskowym (oblatana 23,06,1942 r.). Martin Mars mógł brać na pokład 15,8 ton ładunku , a wersja JRM II - nawet 31 ton. W rekordowym locie JRM II przewiózł 263 pasażerów. Był największą na świecie łodzią latającą, która weszła do produkcji seryjnej. Obecnie dwie przebudowane maszyny tego typu wciąż są uzywane w Kanadzie dp gaszenia pożarów lasów 

 

1.1. Konstrukcja

        czterosilnikowa łódź latająca, grzbietopłat, konstrukcja całkowicie metalowa

 

 

1.2. Wyposażenie

Silnik: 4 silniki Pratt&Whitney R-4360-4T Wasp Major

 

 

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Pratt&Whitney
Maksymalna moc 4x 2240kw  (3045KM) 
Płatowiec  jednopłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 61m
Długość 35,70m 
Wysokość 11,7m 
Masy  
Maksymalna masa startowa  74 800kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  350km/h
Wznoszenie maksymalne  4 450m
Zasięg  8 000km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}