Producent / Kraj: Hughes / USA

 

Model: H-4 Hercules

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis 

Osmiosilnikowa transportowa łódż latająca  o drewnianej konstrykcji, zaprojektowana i zbudowana między 1942 a 1947 r. (oblatana 2.11.1947 r.). Hughes H-4 Hercules do dziś uchodzi za maszynę o największej na świecie rozpiętości i powierzchni skrzydeł (1061,80m kwadrat). W 1942 r. marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych rozpisała  konkurs na transportową łódż latającą, którą amerykańscy żołnierzez mogliby szybko i bezpiecznie przedostać  się do Europy. Do jej budowy nie można było jednak użyć ,,materiałów ważnych pod względem militarnym", więc samolot zbidowano w większości z drewna brzozowego. Pojawił się on jednak zbyt późno , bo już po zakończeniu OO wojny światowej. Krytycy do dziś wątpią w zdolność maszyny do lotu 

 

1.1. Konstrukcja

    głównie drewniana

 

 

1.2. Wyposażenie

    Silnik: 8× Silnik gwiazdowy Pratt & Whitney R-4360
 

 

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Pratt&Whitney
Maksymalna moc  8x 2240kW (3040MK)
Płatowiec  jednopłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 97,51m
Długość  66,74m
Wysokość  24,18m
Masy  
Maksymalna masa startowa  181 500kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  378km/h
Wznoszenie maksymalne  6 370m
Zasięg  4827km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}