Producent / Kraj: Convair / USA

 

Model: F2Y Sea Dart

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis Wodnosamolot z dwoma silnikami odrzutowymi, średniopłat  ze skrzydłami typu delta (oblatany 9.04.1953 r.). Sea Dart zaprojektowano w 1948 r. na konkurs na naddźwiękowy morski myśliwiec przechwytujący. Nigdy nie był prodykowany seryjnie, uchodził raczej za samolot eksperymentalny; projekt wstrzymano ostatecznie w 1957 r. po zbudowaniu kilku prototypów.

 

 

      1.1. Wyposażenie

Silnik: 2x turboodrzutowe Westinghouse J46-WE-2

 

 

 

 

 

 

 

3. Schemat

 

4. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Westinghouse
Maksymalna moc  2x 27kN
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,26m
Długość  16,03m 
Wysokość  4,9m
Masy  
Masa własna
 5 730kg
Maksymalna masa startowa  7 495kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  1118km/h
Wznoszenie maksymalne  16 700m
Zasięg  825km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}