Producent / Kraj: Boeing / USA

 

Model: 314 Clipper

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis Czterosilnikowa łódź latająca dalekiego zasięgu, grzbietopłat (oblatany 7.06.1938r.). Boczne pływaki stabilizujace zawierały część paliwa. W tamtych czasach Clipper był jednym z największych samolotów na świecie - 12 egzemplarzy używanych było przez Pan American World Airways na trasach nad Atlantykiem i Pacyfikiem. Samoloty te były luksusowo wyposażone (m.in. w jadalnię i łazienki). Podczas II wojny światowej Clipper był wykorzystywany do zaopatrywania wojska. W 1943r. prezydent Stabów Zjednoczonych Franklin Delano Rosevelt poleciał Boeingiem 314 na konferencje do Casablanki

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  4 silniki gwiazdowe Wright GR-2600-A2 Double Cyclone
Maksymalna moc  4x 1600KM 
Płatowiec  jednopłatowiec,górnopłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 46,33m
Długość  32,31m
Wysokość  8,4m
Masy  
Masa własna
 22 797kg
Maksymalna masa startowa  37 422kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  296km/h
Prędkość podróżna  294km/h
Wznoszenie maksymalne  13 700m
Zasięg  5600km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}