Producent / Kraj:  Beriew / ZSRR

 

Model: MP-1

 

 

 Mp-1-beriev40a

 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowa łódź latająca, grzbietopłat (oblatany w maju 1933 r.); wywodzi się z wersji wojskowej MBR-2. MP-1 służył do 1934 r. do lotów rejsowych w radzieckich liniach Aerofłot jako pasażerska łódź latająca. Kabina była dość komfortowa. Od 1936 r. latały też wersje transportowe (MBR-2 bez uzbrojenia), które używano przede wszystkim na obszarach polarnych.

 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  M-17
Maksymalna moc  500 KM
Płatowiec  Grzbietopłat
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 18,9 m
Długość  13,50 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  4100 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  214 km/h
Wznoszenie maksymalne  4700 m
Zasięg  680 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}