Producent / Kraj: Dornier / Niemcy

 

Model: Delphin III

 

 

 

Dornier-Delphin-III 

 

 

 

1. Opis

Jednosilnikowy samolot amfibia, górnopłat o całkowicie metalowej konstrukcji z zamkniętą kabiną (oblatany 30.03 1928 r.); wersja rozwojowa Cs 2 Delphin. Typowe pływaki przykadłubowe miały zwiększyć jego stabilność na wodzie. Delphin III okazał się jednak za ciężki, zamierzony efekt nie został osiągnięty. Zbudowano tylko trzy egzemplarze.

 

1.1. Konstrukcja

  •  jednosilnikowy
  • górnopłat

 


 

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  BMW VI
Maksymalna moc  598 KM
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 19,60 m
Długość  14,35 m
Masy  
Maksymalna masa startowa  3900 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  180 km/h
Prędkość podróżna  160 km/h
Wznoszenie maksymalne  4500 m
Zasięg  640 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie en.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}