Producent / Kraj: Kawanishi / Japonia

 

Model: H8K

 

 

 1024px-Kawanishi H8K2 Emily flying boat

 

 

 

 

1. Opis

Czterosilnikowa łódź latająca do zadań wojskowych o całkowicie metalowej kontrukcji (oblatana w 1940 r.). Samolot używany był do lotów rozpoznawczych dalekiego zasięgu oraz do lotów transportowych. Charakteryzował się bardzo dużą ładownością i dysponował nadmiarem mocy. Pod względem technicznym przewyższał duże łodzie latające aliantów (tj. Sunderland czy Coronado). Nie był jednak łatwy w pilotażu, dlatego mogli go prowadzić tylko doświadczeni piloci. Wraz z rozwojem produkcji (do 1945 r.) do napędu stosowano również uzbrojenie. Zbudowano 162 maszyny seryjne w różnych wersjach. Ostatnia wersja H8K-4 nie weszła do produkcji seryjnej.

 

1.1. Konstrukcja

  •   górnopłat
  •   metalowy

 


 

1.2. Warianty

 

  • H8K1
  • H8K2
  • H8K2-L

 

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Mitsubishi MK4B Kasei 12
Maksymalna moc  4x 1530 KM
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 38,00 m
Długość  28,12 m
Wysokość  9,15 m
Masy  
Masa własna
 18 380 kg
Maksymalna masa startowa  32 500 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  454 km/h
Prędkość podróżna  296 km/h
Wznoszenie maksymalne  9120 m
Zasięg  7160 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}