Producent / Kraj: Chantiers Aéro-Maritimes de la Seine / Francja

 

Model: LATHAM-43HB3

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis Zgodnie z przeznaczeniem pełniły służbę w II eskadrze Morskiej Niszczycielskiej. Oprócz regularnych lotów patrolowych wykonywanych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy wykorzystywano je również do szkolenia i treningu załóg w Sekcji Ćwiczeń, a na dwusterze 3-1 do szkolenia w pilotażu, ponadto do ćwiczeń z bombardowania i strzelania w locie, fotografowania i łączności radiowej.

 

1.1. Konstrukcja

        Dwupłat o konstrukcji drewnianej.

 

1.2. Wyposażenie

        Silnik: 2x Lorraine-Dietrich (2x400 KM)

 

 

 

 

2. Schemat 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent Lorraine-Dietrich
Maksymalna moc 2x 302 kW (2x 410 KM)
Płatowiec  dwupłatowiec
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 22,5m
Długość  15,6m
Wysokość  5,5m
Masy  
Masa własna
 3 600 kg
Maksymalna masa startowa  5 400 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  160 km/h
Pułap  5000 m
Zasięg 840 km

 

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}