Avro Type F

Avro F – brytyjski samolot eksperymentalny, pierwszy samolot jednopłatowy, zbudowany w 1912 roku w wytwórni A.V.Roe and Company Limited.
W roku 1912 brytyjski konstruktor lotniczy A. V. Roe opracował dwa projekty samolotów, który miał zakrytą kabinę zabezpieczającą załogę oraz ewentualnych pasażerów przed warunkami atmosferycznymi. Pierwszy z tych projektów był jednopłatem został on oznaczony jako typ F.

Konstrukcja samolotu była zbliżona do wojskowego dwupłatowego samolotu rozpoznawczego Avro 500, różnica polegała na całkowitym zabudowaniu kabiny oraz zastosowanie jednego płata zamiast dwóch. Płat umieszczony został w połowie wysokości kadłuba i był to pierwszy średniopłat.

Samolot został zbudowany w kwietniu 1912 roku, a następnie poddany próbom, które trwały od maja do września 1912 roku. W czasie tych prób kilkakrotnie silnik ulegał awarii, a w dniu 13 września 1912 roku samolot uległ rozbiciu w czasie lądowania, wtedy ostatecznie zrezygnowano z dalszych prób.

Konstrukcja: Samolot Avro typ F był jednomiejscowym jednopłatowym średniopłatem o konstrukcji drewnianej.

Kadłub miał konstrukcję drewnianą, pokryty był sklejką w części przedniej, w tylne płótnem. Kabina pilota była całkowicie zakryta, z drzwiami zrobionym z blach aluminiowej. W kabinie pilota po bokach były okrągłe otwory przez, które pilot mógł wychylić głowę w przypadku słabej widoczności. W tylnej części kadłuba umieszczono zbiorniki paliwa i oleju.

Płaty o konstrukcji drewnianej zostały umieszczone w połowie kadłuba (średnipłat) i dodatkowo umocowane cięgnami stalowymi do podwozia i kadłuba oraz umieszczonej nad kadłubem stalowej rury.

Samolot był wyposażony w silnik gwiazdowy, 5-cylindrowy, chłodzony powietrzem, umieszczony przed kabiną pilota.

Podwozie stałe, pomiędzy kołami znajdowała się płoza. Na ogonie także usytuowano płozę.

 

Dane techniczne
Napęd     silnik gwiazdowy Viale
Moc     35 KM (26 kW)

Rozpiętość 8,53 m
Długość 7,01 m
Powierzchnia nośna 14,68 m²
Masa własna 249 kg
Masa całkowita 363 kg
Prędkość maksymalna 170 km/h

 

Źródło: Wikipedia.org