Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


 Klemm 35a 2008 Klemm Kl 35

 

Klemm Kl 35 – niemiecki samolot sportowy i szkoleniowy, opracowany jako następca Kl 25. Konstrukcja Klemm Leichtflugzeugbau Gmbh oparta była na tym samym pojedynczym silniku i dolnopłatowej konstrukcji skrzydeł, co wcześniejsze maszyny, jednak zasadniczą cechą odróżniającą ten model było zastosowanie konstrukcji wzorowanej na odwróconych skrzydłach mewy.

 

Historia - W pełni zdolny do lotów akrobacyjnych samolot po raz pierwszy zaprezentowano na międzynarodowych pokazach lotniczych w Mediolanie w roku 1935 i bardzo szybko znalazł wielu nabywców. Siły lotnicze wielu państw, w tym Rumuńskie i Węgierskie nabyły te samoloty do celów treningowych. Sam szwedzki Flygvapnet zamówił 74 maszyny, oznaczając je Sk 15. Co najmniej 5 egzemplarzy zastosowano jako wodnosamoloty. Pomimo tego zainteresowania plany produkcji Kl 35 na licencji za granicą nie doszły do skutku.

Kl 35 został zaprojektowany w 1934 roku pod patronatem Reichsluftfahrtministerium (RLM). Dypl. inż. Friedrich Fecher odpowiadał za budowę. Została użyta tzw. konstrukcja Gemischtbauweise: stalowy był kadłub, drewniane natomiast skrzydła i elementy ogona i tylko niewielkie ilości lekkich stopów zostały użyte do wykończenia. Było to charakterystyczną metodą konstrukcji RLM tamtego czasu ze względu na stosowaną strategię rozdysponowywania materiałów do budowy.

Wyniki testów musiały być zadowalające, gdyż w lipcu 1936 roku zamówiono 23 samoloty do dostarczenia między lipcem a wrześniem 1937 roku. Klemm był wówczas w czasie produkcji FW 44 na licencji Focke-Wulf. W tym czasie RLM szukała już podwykonawców na produkcję Kl 35A, wybierając Fieselera, który prowadził już licencjonowaną produkcję He 72 i FW 58 obok Storcha w ich zakładach w Kasseler. Nadchodziły dalsze zamówienia, łącznie 1386, co zaowocowało nową linią Kl 35B z nowym silnikiem. Produkcję w Fieseler zakończono w listopadzie 1939 roku po odebraniu 365 samolotów, po czym na polecenie RLM przeniesiono ją do Zlina w okupowanej Czechosłowacji.

 

Dane techniczne:
Napęd: 1 silnik Hirth HM 60R 4-cylindrowy silnik rzędowy - wersja Kl 35D o mocy 80 KM
Rozpiętość: 10.4 m
Długość: 7.5 m
Wysokość: 2.05 m
Powierzchnia nośna: 15.2 m²
Masa własna: 460 kg
Startowa: 750 kg
Osiągi:
Prędkość maksymalna: 212 km/h
Prędkość przelotowa: 190 km/h
Pułap: 4,350 m
Zasięg: 650 km

 

wikipedia.org