Producent / Kraj: Ryan Aeronautical Company / USA

 

Model: Ryan X-13

 

 

 

Ryan X-13 

 

 

 

1. Opis : Samolot doświdczalny z jednym silnikiem odrzutowym,który startował jak rakieta pionowo "na ogonie". Zaprojektowany w latach 50. w wytwórni lotniczej Ryan Aeronautical Company. Nazwa Vertijet jest połączeniem dwóch angielskich wyrazów Vertical (pionowy) i Jet (odrzutowiec). Celem projektu X-13 było zademonstrowanie zdolności samolotu odrzutowego do pionowego startu, zawisu, przejścia do lotu poziomego, oraz pionowego lądowania.Po zakończeniu II wojny światowej inżynierowie firmy Ryan rozważali możliwość przebudowania samolotu Ryan FR Fireball w taki sposób, aby mógł on startować pionowo. W 1947 biuro lotnictwa marynarki zainteresowane takim rozwiązaniem, przyznało firmie Ryan kontrakt na opracowanie myśliwca odrzutowego zdolnego do pionowego startu. W latach 1947 - 1950 prowadzono testy wytrzymałościowe zdalnie sterowanego samolotu VTOL, a w 1951 rozpoczęto testy w locie. Dwa lata później, w 1953 roku, na zlecenie USAF, wytwórnia Ryan opracowała załogowy samolot o nazwie X-13. Sterowanie maszyną podczas zawisu odbywało się przy pomocy wektorowanego ciągu silnika głównego, a obroty wokół osi pionowej umożliwiały zainstalowane na końcach skrzydeł dysze.

 

1.1. Konstrukcja

        Bezogonowy górnopłat

1.2. Wyposażenie

        Turboodrzutowy silnik Rolls-Royce Avon o ciągu 45 kN.

 

 

 

 

2. Schemat 

ryan-3view

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Rolls Royce Aveon RA 29 Mk-49
Maksymalna moc  53,3 kN (5434 kG)
Ciąg 44,6 kN
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
6,40m
Długość 7,14m
Wysokość 4,62 m
Masy  
Masa własna
 2424 kg
Masa startowa  3272 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna  560 km/h
Prędkość podróżna 400-500 km/h
Pułap 6100 m
Zasięg 307 km
Załoga 1

 

źródło: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}