Producent / Kraj: Günther Rochelt/ Niemcy

 

Model: Rochelt Musculair II

 

 

 

musculair 

 

 

 

1. Opis: Mięśniolot bez silników zbudowany z ultralekkiego materiału,wyprodukowany 2 października 1985. Syn inżyniera Holgert Rochelt pokonał na tym urządzeniu odległość 1,5 km ze średnią prędkościa 44 km/h co było światowym rekordem prętkości dla takiego typu maszyny. Pierwszy  testowy lot pasażerski został przeprowadzony przy użyciu statku powietrznego o napędzie człowieka w 1984 roku.

 

1.1. Konstrukcja: jednopłat, samolot wykonany dla jednej osoby z lekkich materiałów,brak silnika spalinowego.

 

 

 

 

 

2. Schemat 

Musculair

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Brak
Zestawienie  Mięśniolot
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 19,50m
Długość  7,20 m
Wysokość  2,20m
Masy  
Masa własna
~ 30 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość podróżna 44 km/h
Załoga 1

 


źródło: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}