Producent / Kraj: Junkers/ Rzesza Niemiecka

 

Model: Junkers T 22

 

 

 

Junkers T 22 

 

 

 

1. Opis - samolot myśliwski wytwórni Junkersa, skonstruowany na bazie modelu T 21 na potrzeby Armii Czerwonej. Był to górnopłat, charakteryzujący się niskim osadzeniem płatu skrzydła przed siedziskiem pilota. Ułatwiało to obserwację w czasie lotu, ale utrudniało start i lądowanie. Pierwszy lot odbył się 30 listopada 1923 roku. Wykryto jednak dodatkowe usterki, dlatego zbudowano drugi prototyp, który oblatano 25 czerwca 1924 roku. Zgodnie z planem T 22 miał być montowany w moskiewskiej filii Junkersa. Jednak nie uzyskał akceptacji i nie wszedł do produkcji. Egzemplarze nosiły numery produkcyjne 408 i 409.

 

1.1. KonstrukcjaBył to górnopłat, charakteryzujący się niskim osadzeniem płatu skrzydła przed siedziskiem pilota.

 

1.2. Wyposażenie: Silnik: BMW IIIa o mocy 136 kW (185 KM).

 

 

 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  BMW IIIa
Maksymalna moc  136 kW (185 KM
Płatowiec  górnopłat
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 10,77 m
Długość  6,9m
Wysokość  2,3 m
Powiezchnia nośna ok. 15 m²
Masy  
Masa startowa  850 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  240 km/h
Egzemplarze  2
Załoga  1
Użytkownicy  ZSRR

 

 


źródło: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}