Producent / Kraj: Junkers & Co. Warmwasser-Apparatefabrik/ Rzesza Niemiecka

 

Model: Junkers T 19

 

 

 

67567 

 

 

 

1. Opis: Doświadczalny niemiecki samolot szkolno-treningowy wyprodukowany w 1922 roku w zakładach Junkersa. Został zaprojektowany przez Ernsta Zindela i Filipa von Doeppa. Był to górnopłat o zamkniętej kabinie dla pilota i pasażerów. Służył do testowania rozwiązań aerodynamicznych. Pierwszy lot odbył się 14 lipca 1922 roku. Wyposażano go w różne silniki firm Siemens, Armstrong-Siddeley, czy własny Junkers L1. Łącznie zbudowano trzy egzemplarze tego testowego modelu. Mimo różnych problemów ze sterownością, brał z powodzeniem udział w zawodach lotniczych. Doświadczenia zdobyte przy jego konstruowaniu wykorzystano do budowy modeli T 23 i T 26.

 

1.1. Konstrukcja: Był to górnopłat o zamkniętej kabinie dla pilota i pasażerów. Służył do testowania rozwiązań aerodynamicznych.

 

1.2. Wyposażenie: Silnik Siemens Sh5.

 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Silnik Siemens Sh5
Maksymalna moc  63 kW (85 KM)
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 11,25 m
Długość 6,85 m
Wysokość  2,75 m
Masy  
Masa startowa  765 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  ok. 140 km/h
Prędkość podróżna 80-120 km/h
Pułap  3700 m
Ezgemplarze 3
Użytkownicy Niemcy

 

źródło: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}