Producent / Kraj: Junkers / Rzesza Niemiecka

 

Model: Junkers JU 49

 

 

 

Ju49 

 

 

 

1. Opis – niemiecki samolot eksperymentalny, zaprojektowany do lotów na dużych wysokościach. Był to pierwszy samolot z innowacyjną kabiną ciśnieniową. Czasem mylnie uważa się, że pierwszym samolotem z takim rozwiązaniem był amerykański Lockheed XC-35, jednak jego prezentacja nastąpiła dopiero 9 maja 1937. Pierwszy lot Ju 49 odbył się 6 lat wcześniej, 2 października 1931 roku.

 

1.1. KonstrukcjaStworzony do lotów na dużych wysokościach. Był to pierwszy samolot z kabiną ciśnieniową która pozwalała osiągać duży pułap wysokościowy.

 

 

1.2. Wyposażenie: Silnik: Junkers L 88a o mocy 588 kW (800 PS).Ogrzewana kabina ciśnieniowa.

 

 

 

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  Junkers L 88a
Maksymalna moc  588 kW (800 PS)
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 17,20 m
Długość  28,26 m
Wysokość  4,75 m
Powierzchnia nośna 98 m²
Masy  
Masa startowa 4250 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  146 km/h
Prędkość podróżna  135 km/h
Pułap  13 km
Załoga  2
Egzemplarzy 1

 

 

źródło: pl.wikipedia.org

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}