Producent / Kraj: Henschel / Niemcy

 

Model: Hs 130

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Dwusilnikowy doświadczalny samolot wysokościowy, wolnonośny średniopłat (oblatany w 1940 r.). Już przed wojną niemieckie ministerstwo lotnictwa złożyło zamówienie na samolot wysokościowy z kabiną ciśnieniową, każdy miał służyć jako samolot rozpoznawczy i bombowiec wysokościowy. Po przeprowadzeniu licznych prób stworzono wersję 130 E ze zwiększoną rozpiętością.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  2 x Daimler-Benz DB-603C
Maksymalna moc  2 x 1287 kW (1750 KM)
Zastosowanie  Samolot wysokościowy
Załoga  4
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 33,0 m
Długość  19,70 m 
Wysokość  5,60 m 
Masy  
Masa własna
 12 200 kg
Maksymalna masa startowa  15 100 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  610 km/h
Pułap  15 100 m 
Zasięg  3 000 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}