Producent / Kraj: Heinkel / Niemcy

 

Model: He 178

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Samolot doświadczalny z jednym silnikiem odrzutowym, grzbietopłat (oblatany 27.08.1939 r.); pierwszy samolot odrzutowy na świecie. Projekt prowadzony był bez zlecenia niemieckiego ministerstwa lotnictwa przez konstruktora Ernesta Heinkela, który sam go finansował. Mimo udanych prób dowództwo Luftwaffe uznało samolot za mało przydatny ze względu na mały zasięg. Program rozwojowy został wstrzymany i nie uruchomiono produkcji seryjnej.

 

2. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  HeS 3B
Maksymalna moc  4,9 kN
Zastosowanie  Samolot doświadczalny
Załoga  1
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 7,20 m
Długość  7,48 m 
Wysokość  2,10 m 
Masy  
Masa własna
 1 620 kg
Maksymalna masa startowa  1 998 kg 
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  700 km/h
Zasięg  około 200 km

 

Na podstawie: pl.wikipedia.org 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}