Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Producent / Kraj: Northrop-Grumman / USA

 

Model: B-2 Spirit

 

 

 

 

 

 

 

1. Opis

Strategiczny samolot bombowy z czterema silnikami odrzutowymi (oblatany 17.07.1989 r.). Konstrukcja B-2 Spirit oparta jest na układzie latającego skrzydła. Jest to samolot o wielu możliwościach użycia, może przenosić zarówno bomby konwencjonalne jak i jądrowe. Może tankować paliwo w powietrzu, co daje mu niemal nieograniczony zasięg. Charakteryzuje się małym prawdopodobieństwem wykrycia promieniowania podczerwonego i elektromagnetycznego. Usuwa spaliny bez smugi kondensacyjnej, chłodzi dyszę w celu obniżenia promieniowania IR oraz ma zminimalizowane echo radarowe (porównywalne do echa radarowego trzmiela). Uważany jest za najdroższy samolot dotychczas zbudowany (cena jednostkowa szacowana jest na 1,8 miliardów euro). Zbudowano jedynie 21 egzemplarzy tego modelu.

 

1.1. Konstrukcja

  • metalowo-kompozytowa (np.kevlar)
 

 

 

2. Schemat

 

3. Dane techniczne

Typ samolotu  
Silnik, producent  4x General Electric F118-GE-100
Maksymalna moc  4x 84,53 kN (8620 kG)
Uzbrojenie  do 18 144 kg w dwóch komorach bombowych
Załoga  2
Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
 52,12 m
Długość  20,9 m
Wysokość  5,1 m
Masy  
Masa własna
 71 668 kg
Maksymalna masa startowa  152 600 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość maksymalna w locie poziomym  0,85 Ma (1040 km/h)
Prędkość podróżna  0.78 Ma (955 km/h)
Pułap  15 152 m
Zasięg  9650 km

 

Historia Zakładów Lotniczych 3Xtrim nierozerwalnie związana jest z losami konstrukcji samolotów które w nich powstawały oraz tworzących ich ludzi, i przez taki pryzmat jest tutaj przedstawiona.

Wszytsko zaczęło się w roku 1984, od ultralekkiego, jednomiejscowego samolotu ULM-1 "Moskito" alt, stworzonego przez Adama Kurbiela, ojca wszsystkich konstruckji 3Xtrim. Inicjatorem budowy był P. Grabowski, mieszkający we Frankfurcie nad Menem, biznesmen, właściciel firmy Konsuprod. Wraz z A. Kurbielem grupę twórców samolotu tworzyli: Wiesław Gębala - technolog oraz Jan Fołtyn i Jan Uczniak - specjaliści montażu samolotów. Ludzie ci wywodzili się z SZD Bielsko i stanowili bardzo zgrany zespół.

Na podstawie: pl.wikipedia.org

 

Zadaj pytanie dotyczące samolotu

Komentarze użytkowników

{jcomments on}