pws16-2

 

PWS 16 – to polski samolot szkolno-treningowy z okresu międzywojennego. Został skonstruowany przez inż. Augustyna Bobka-Zdaniewskiego jako ulepszona wersja samolotu PWS-14. Doświadczenia z PWS-14 pozwoliły sprecyzować wojsku wymagania w nowym samolocie. Część z nich została przystosowana do lotów odwróconych. Prototyp PWS-16 został oblatany w grudniu 1933 roku. Kiedy Kierownictwo Zaopatrzenia Aeronautyki zamówiło w 1933 r. PWS kolejną partię 20 samolotów przejściowych, stanowiących rozwój PWS-14. Inż. Augustyn Zdaniewski będący wówczas szefem Biura Fabrykacji zajmującej się przygotowaniem i organizacją produkcji, pracował przy projektach z własnej inicjatywy w wolnym czasie, w domu.

 

Prototyp PWS-16 wykonał pierwszy lot w grudniu 1933 r. Wkrótce uruchomiono produkcję seryjną, która trwała przez pierwsze miesiące 1934 r. Wykonane płatowce stały następnie kilka miesięcy w oczekiwaniu na dostawę silników Wright J-5B, których produkcję przeniesiono w tym czasie z zakładów Skody do wytwórni Avia. Serię ukończono i oddano dopiero na początku 1935 r.

 

Konstruktor PWS-16 dodał do samolotu karabin maszynowy, zastosowano szerszą osłonę silnika, osłonę gaźnika, pogrubiono kadłub, zmieniono obrys usterzenia, przeniesiono zbiornik ze skrzydła w kadłub. Dużą zmianą było zmienienie podwozie na trójgoleniowe z amortyzatorami podpartymi do boków kadłuba. Samolot po tych zmianach otrzymał oznaczenie PWS-16 bis.
 

 Cechami pozwalającymi odróżnić go od PWS-14 były podwójne zastrzały pod statecznikiem poziomym; podwozie z osią dzieloną (jak w prototypie PWS-14 nr 57.3), kolektor spalin z rurą wydechową wprowadzoną z lewej strony kadłuba. Zamontowano też we wszystkich egzemplarzach dodatkowe zbiorniki do lotu odwróconego, zastosowano łoże silnikowe wydłużone o 15 cm, zwiększono powierzchnię i zmieniono obrys usterzenia poziomego, wprowadzono wiatrochron jedno szybowy, zastosowano większe skrzydełka kompensacyjne na lotkach, dodano uchwyt pod baldachimem ułatwiający wysiadanie z kabiny itd.

 
Dane techniczne
 
Rozpiętość 9,0 m
Długość 6,9 m
Wysokość 2,7 m
Masa własna 808 kg
Masa całkowita 1136kg
Prędkość maksymalna 190 km/h
Pułap 4500 m
Zasięg 660 km