Gdy łoskot czterech pięciołopatowych wirników przetacza się nad Góraszką, nie ma widza, który nie oderwałby się od tego, co robi i nie spojrzał w niebo. Ciężkie śmigłowce szturmowe – Mi-24, prowadzone ręką doświadczonych pilotów 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego, prezentują swój pełen widowiskowych elementów powietrzny pokaz. Pojawienie się „latających czołgów” na Pikniku zawsze wywołuje podziw wśród widzów i przerażenie wśród okolicznych kur, które przestają się nieść.
O kunszcie pilotów niech świadczy fakt, że nawet gdy kiedyś w jednym ze śmigłowców w czasie pokazu nastąpiła awaria, piloci momentalnie tak zmienili zakończenie, aby nikt z widzów nie spostrzegł, że nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Pokazy zespołowe najcięższych śmigłowców będących na wyposażeniu polskiej armii znane są gościom pokazów od lat 90. Wtedy to piloci 56 PŚB z Inowrocławia prezentowali balet powietrzny na 4 śmigłowcach Mi-24. Był on kulminacyjnym punktem wielu imprez lotniczych. Z biegiem lat, głównie z powodu odejść do cywila pilotów zaangażowanych w te pokazy, grupa rozpadła się.
Jednak sam pomysł prezentacji szturmowego Mi-24 w locie zespołowym nie umarł. W ślad za kolegami z Inowrocławia poszli piloci z 2. i 3. eskadry 49 PŚB z Pruszcza Gdańskiego i stworzyli grupę pilotażową, składającą się z 4 śmigłowców Mi-24D, która zadebiutowała na pokazach w Radomiu w 2000 r. Nowy zespół, który w późniejszym okresie przyjął nazwę „Skorpion”, stworzył zupełnie inny pokaz od baletu, który można było oglądać u pilotów z 56 PŚB. Opiera się on na dynamicznych przelotach w zwartej formacji. W programie znajduje się także lot czterech śmigłowców po ciasnym kręgu, nalot par z przeciwnych kierunków, rozejście formacji oraz loty koszące każdego ze śmigłowców. Wszystko to odbywa się na małych wysokościach i przy dużych prędkościach, co potęguje widowiskowość pokazu. Program zespołu „Skorpion” jest wciąż udoskonalany i rozwijany.
Na Góraszce Zespół „Skorpion” pojawił się trzykrotnie, w 2003, 2004 i 2006 r. W 2005 r. piloci „Skorpiona" przebywali z misją bojową w Iraku.


Źródło
goraszka.info