The Flying Bulls Aerobatic Team to czeski zespół akrobacyjny, latający czterema samolotami Zlin 50LX, który swoim pokazem oczarował widzów w Góraszce w 2004 roku. Grupę tworzy czworo doświadczonych pilotów (liderem jest kobieta) o międzynarodowej sławie. „Podbić przestworza i oglądać Ziemię z zupełnie innej perspektywy” – motto to uzupełniają podstawowe elementy składające się na sukces „Byków”: dyscyplina, koncentracja, zaufanie i duch zespołu.

O techniczne przygotowanie samolotów dba Miloš Sprenar, a sprawami administracyjnymi oraz choreografią zajmuje się menadżer zespołu, Martin Nepovim, który również jest pilotem. Nieodłączną maskotką grupy jest Małpka (oczywiście w lotniczej kurtce i czapce-pilotce), która podróżuje z pilotami po całym świecie.

{youtube}Wkayf531Qew{/youtube}
Autor - andrejfo - - Flying Bulls Aerobatics Team at IAS Brežice 2008 (Mihalovec)

Historia
Zespół akrobacyjny powstał w 1960 r. i nosił nazwę Box Trener (od nazwy samolotu Zlin Trener). Szybko zyskał uznanie w całej Europie, co nie podobało się władzom ówczesnej Czechosłowacji. Po otrzymaniu przez grupę „Diplome d’Honneur”od Międzynarodowej Federacji Lotniczej, zawieszono Box Trener. Dopiero w 1989 r., po zmianach politycznych oraz dzięki firmie Unimax, zespół reaktywowano pod nową nazwą Unimax Devils. Rok później zespół otrzymał samoloty Zlin 50XL, nową nazwę – Sky Box (od formacji akrobacyjnej określanej jako box lub diament. W 1999 r. grupa wzięła udział w zawodach World Grand Prix of Aviation organizowanych przez FAI w Japonii i Chinach (gdzie zdobyła główną nagrodę, podobnie jak rok wcześniej w Szwajcarii). Był to nie tylko pierwszy jej występ w Azji – Sky Box to pierwszy zespół, który otrzymał oficjalną zgodę i przeleciał w pionowej formacji przez jaskinię Tianmen (skalną szczelinę o szerokości 30 m i wysokości 90 m). W 2001 r. po raz kolejny zmieniono nazwę, związaną z nowym sponsorem – firmą Red Bull.
Piloci

Radka Machova
(ur. 1949) – ukończyła Uniwersytet w Pradze jako specjalista od lotnictwa i transportu powietrznego. Podczas studiów w 1971 roku uzyskała licencję pilota, a w 1976 została pilotem akrobacyjnym. Przez lata, razem z Jiřim Sallerem, należała do czechosłowackiej narodowej grupy akrobatycznej. Od kiedy uzyskała licencję pilota zawodowego, prowadzi małą firmę lotniczą, z której najczęściej korzystają ludzie biznesu oraz VIP-y.
W 2001 r. rozpoczęła treningi z Zespołem Akrobacyjnym Flying Bulls, a w 2002 objęła pozycję lidera, którą dotychczas zajmował Jiří Tlustý. Zespół bardzo ją ceni jako doświadczonego pilota, dla którego bezpieczeństwo jest niezwykle istotne.
Radka jest serdeczną osobą o dużym poczuciu humoru. Ma męża i dwóch synów. Uwielbia fotografowanie, nurkowanie, jazdę na nartach i podróże, ale najbardziej lubi muzykę klasyczną i jazzową.

Jiří Saller (ur. 1952) – można powiedzieć, że już od urodzenia miał wybrany zawód, ponieważ urodził się w tym samym dniu, w którym obchodzono w Hradec Kralove „Dzień Lotnictwa”. Należy do grupy najbardziej doświadczonych pilotów na świecie – ma na swoim koncie wylatanych ponad 5 100 godzin, w tym ponad połowa z nich podczas akrobacji lotniczych. Wraz z czeskosłowackim zespołem akrobacyjnym w 1985 r. wygrał Europejskie Mistrzostwa w Akrobacjach Lotniczych, a sam zajął trzecie miejsce w występach solowych. Od 1990 r. jest lewoskrzydłowym w zespole, a jego specjalnością jest lot wokół samolotów lecących w locie lustrzanym.
Wolny czas lubi spędzać w swoim domku na spokojnej czeskiej wsi. Ma żonę i dwie córki.

Daniel Polonec
(ur. 1948) – zawodowo jest pilotem samolotów świadczących usługi agrolotnicze i przeciwpożarowe, a na swoim koncie ma wylatanych ponad 5 200 godzin. Do zespołu należy od 1990 r. i lata jako zamykający, co wymaga dużego kunsztu i doświadczenia lotniczego. Od 1995 r. jest jednym z pilotów wykonujących lot lustrzany.
Urodził się w górach na Słowacji, nie dziwi więc, że lubi górskie wędrówki i jazdę na nartach, podobnie jak piękne kobiety i dobre dowcipy. Żonaty, ma dwie córki i syna.

Miroslav Krejčí (1956) – z wykształcenia jest informatykiem, poza tym jest instruktorem pilotażu i członkiem czeskiego narodowego zespołu w lataniu precyzyjnym. Wylatał ponad 1 500 godzin. Dołączył do zespołu jako prawoskrzydłowy w 1997 r. Zawodowo zajmuje się symulatorami lotu, a prywatnie kocha wszystko, co jest związane z lotnictwem.
Linki:

Oficjalna strona zespołu: www.flyingbulls.cz


Źródło: