„Midnight Hawks” to szczególna formacja. Formację tworzą 4 samoloty szkolno-bojowe BAE „Hawk” Mk 51.  Należy zaznaczyć iż zarówno samoloty jak i piloci, których jest pięciu (w tym jeden rezerwowy) pochodzi ze Skrzydła Szkolnego Fińskich Sił Powietrznych z bazy w Kauhavie.


foto by Ismo Lahtinn - http://www.midnighthawks.fi/sivu/fi/galleria/

Jest to jedyny zespół akrobacyjny Fińskich Sił Powietrznych i podobnie jak polskie „Biało-Czerwone Iskry” czy „Orlik” tworzony jest przez pilotów-instruktorów. Także „Hawki” na co dzień pełnią służbę jako maszyny szkolne.

{youtube}om4RTc9zYxI{/youtube)
Autor Jontsa73

Przed udziałem w imprezie lotniczej przeprowadza się dokładny przegląd maszyn, a w przeddzień pokazów na ich ogonach nanosi żółte numery od 1 do 4, i 7 na zapasowym. Numery umieszczone są też na hełmach pilotów. Rolą zespołu jest prezentacja wysokich umiejętności pilotów wojskowych przed szeroką publicznością w kraju i na zagranicznych pokazach międzynarodowych. Z uwagi na wysoki poziom trudności wykonywania lotów z uwagi na surowy klimat, umiejętności fińskich pilotów stoją na bardzo wysokim poziomie.

Selekcja pilotów do „Midnight Hawks” prowadzona jest przez dowództwo Ilmavoimat spośród instruktorów przed każdym sezonem. Przed pokazami przeprowadzają po kilkanaście treningów wszystkich elementów zaplanowanego programu. Podobnie dobiera się personel techniczny, stanowiący istotną część zespołu.

”Midnight Hawks” czerpią z bogatych tradycji latania akrobacyjnego w Finlandii, niemniej szeroka publiczność poznała zespół w 2000 r. na pokazach lotniczych w Austrii. Zespół co roku zachwyca rodzimą publiczność a w 2004 roku wystąpił podczas Royal International Air Tattoo w Fairford w Wielkiej Brytanii.

airshow.sp.mil.pl