Frecce Tricolori, czyli 313. Gruppo Addestramento Acrobatico to zespół akrobacyjny Włoskich Sił Powietrznych założony w roku 1961. Pierwszymi samolotami, na których latali członkowie zespołu były  amerykańskie F-86 Sabre, później włoskie samoloty Fiat G.91. Obecnie używane to odrzutowe samoloty szkolno-treningowe Aermacchi MB-339, spośród których pierwszy trafił do zespołu na początku 1982 roku. Grupa na pokazach prezentuje się w składzie 9 samolotów, bądź też w występach solowych.
W chwili obecnej formacja należy do czołówki światowej.


fot. Jacek Grześkowiak

Historia akrobacji lotniczej we Włoszech sięga okresu międzywojennego kiedy to bardzo popularne stało się zakładanie przez jednostki lotnicze Włoch zespołów akrobacyjnych latających na różnych typach samolotów. Po II wojnie światowej znowu wzrosło zainteresowanie akrobacją lotniczą we Włoszech jednak w 1961 roku podjęto decyzje o sformowaniu jednej, oficjalnej grupy akrobacyjnej. Była to właśnie formacja Frecce Tricolori.


fot. Jacek Grześkowiak

Ponad dwadzieścia lat temu, w 28 sierpnia 1998 roku miał miejsce najtragiczniejszy i najbardziej znany wypadek w historii zespołu. Było to podczas pokazów w bazie lotniczej US Air Force mieszczącej się w Ramstein-Miesenbach.

{youtube}UAKQrSH7IjI{/youtube}
Autor by Andrea180580

Wówczas wpadły na siebie trzy samoloty grupy, zaś jeden z nich spadł na publiczność oglądającą pokazy. Katastrofa pochłonęła 70 ofiar (była największą lotniczą katastrofą na terytorium Niemiec). Doszło wtedy do zaostrzonia przepisów dotyczących wykonywania akrobacji lotniczych podczas pokazów z udziałem publiczności.

JW na podst. wikipedia i strona grupy