F-16 Demoteam to holenderski zespół pokazowy, który tworzy pilot oraz 12-osobowy personel składający się z żołnierzy holenderskiego lotnictwa. Na co dzień wykonują oni obowiązki w ramach normalnej służby wojskowej. F-16 Demoteam wyznają zasadę "jeden samolot i wiele efektownych figur w powietrzu". W kwietniu 2009 roku samolot zespołu tj. F16 MLU 4.4 otrzymał nowe malowanie w kolorach rodziny królewskiej Holandii z motywem Lwa - symbolem narodowym Holandii na skrzydle. Zespół obecnie występuje całkowicie nowy pokaz, prezentujący granice możliwości samolotu F-16 i pilota.


Foto by www.f16demoteam.nl

Skład zespołu, jak twierdzą jego czlonkowie, zmieniany jest co dwa lata. Od 2007 roku jednak w F-16 Demoteam za sterami samolotu niezmiennie zasiada ten sam pilot, kpt. Ralph "Sheik" Aarts. Reszta zespołu jest równie ważna jak sam pilot, każdy z nich ma swoje zadanie do wykonania, zaś sukces "Sheika" zależy własnie od ich wspólnego wysiłku. Pilot, "Sheik" prezentuje w czasie pokazów m.in. krótki start na dopalaniu, ósemkę kubańską, "zaciągany zakręt", beczkę akcentowaną na 8 i przelot z prędkością 0,95 Macha. Warto zaznaczyć, że akrobacyjne popisy F-16 odzwierciedlają zarówno możliwości samolotu, jak też wysokie umiejętności latających nimi holenderskich pilotów. Obecny pilot jest już 16 pilotem w bogatej historii zespołu.


Kapitan Ralph (Sheik) Aarts - holenderski pilot latający na F-16.
Ma wielu fanów, którzy uważają, że nikt nie wymiata na F-16 tak, jak Sheik. -
lookr.tv

Personel zespołu wywodzi się z dwóch stacjonujących w bazie lotniczej Volkel jednostek – dywizjonów 313 i 311. W tym roku zespół obchodzi 30-lecie swego istnienia. 15 września 1979 roku samolot F-16 należący do zespołu został zaprezentowany w pierwszym, dynamicznym pokazie. Wlasnie od wtedy datuje się powstanie teamu pokazowego Królewskich Sił Powietrznych Holandii.


Foto by www.f16demoteam.nl

JW na podst. www