Article Index

Zakup odpowiedniego modelu

Dziś o tym, na czym polega sklejanie modeli plastikowych? Jak sklejać, aby model nie przypominał kawałka plastiku, lecz pomniejszony oryginał... Powiem też, jakich używać farb, jakich technik oraz narzędzi. Do sklejania modeli wykorzystuje się bowiem bardzo dużo różnego rodzaju pomocnych narzędzi i akcesoriów.

Uwaga, oto, jakich narzędzi używamy przy pracy modelarskiej:
Pędzelki – grubość od 0 do 10 (0,00,000,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10)

*    Skalpele (nożyki)
*    Pinceta (różne rodzaje i grubości)
*    Pilniczki + papier ścierny ( gradacja 800-2500 )
*    Szpachlówki
*    Taśmy i płyny maskujące
*    Kleje (Hobby Model, Revell, UHU, Humbrol, Tamyia)
*    Farby (Alclad,Gunze Sangyo, Humbrol, Microscale, Model Master, Pactra, Revell, Tamiya, Vallejo, Wamod)
*    Aerograf + kompresor ewentualnie puszka z powietrzem
*    i wiele innych.

 

    ... Wybieramy się na zakupy do sklepu modelarskiego po model i brakujące akcesoria. Udając się do sklepu mamy już upatrzony model, który zamierzamy kupić, albo wybieramy z półki to co jest.

    Modelarze wybierając model kierują się różnymi zasadami wyboru. Jednych interesują modele historyczne, innych współczesne, jeszcze inni sklejają modele tylko w danej skali np. 1/72 czy 1/48, lub tylko modele z danej dziedziny np. samoloty, samochody, motocykle, statki, okręty, helikoptery, broń pancerną, figurki itd.

    Należy pamiętać, że im większa skala modelu tym mniejsza dokładność wykonanych elementów. Przy wyborze modeli współczesnych jak np. samochody, ciężarówki czy motocykle podstawową skalą jest 1/24. Kupując taki model zakładamy, że model będzie wyglądać na taki, jakby wyjechał z salonu, czyli nowy i nie użytkowany. Właśnie to rozwiązanie wybiera większość modelarzy sklejających tego typu modele.

    Wykonanie takiego modelu jest dość łatwe. gdyż wystarczy kupić model i kilka podstawowych farbek + ewentualnie dodatki waloryzujące. Taki model sklejamy, malujemy, naklejamy kalkomanie i gotowe mamy piękny nowoczesny model.W modelach historycznych, by model wyglądał ładnie i realistycznie musimy założyć, że wykonamy na nim co najmniej efekt postarzenia, czyli widać będzie ślady użytkowania (zabrudzenia, błoto, kurz, odpryski farby, otarcia, osmolenia, zatłuszczenia, rdza, wgniecenia, brak niektórych elementów, itp. ). Kolejną rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę (lub przynajmniej zastanowić się) to taka, czy model będzie tylko jeden, czy może wykonamy jakieś dodatkowe np. figurki (kierowca samochodu czy pilot – pamiętajcie że po sklejeniu modelu już ich się nie będzie dało wstawić), lub też może wykonamy nawet całą dioramę.
Dla przypomnienia „Diorama” to pewien fragment wyrwany z rzeczywistości np. dysponujemy jakimś zdjęciem np. II wojny światowej (dom, ulica, czołg, samochód, żołnierze, woda – bardzo - trudna do wykonania, trawa, drzewa, krzaki itp. ) i chcemy sobie taką sytuacje odtworzyć w miniaturze.Według mnie właśnie wtedy, kiedy tworzymy jakieś aranżacje, oraz gdy możemy wykazać się własną twórczością i pomysłami, zaczyna się prawdziwe modelarstwo.


No dobrze, wracamy do naszych zakupów. Zdecydowaliśmy się na kupno konkretnego modelu. Dodatkowo kupiliśmy także wszystkie potrzebne farbki. Lista z farbkami jest zawsze w instrukcji, z tym, że tylko dla tych malować, jakie pokazuje instrukcja. Jak ktoś z nas decyduje się na malowanie inne, niżeli w instrukcji musi sam wybrać odpowiednie kolory farb. Mając model warto rozglądnąć się za elementami waloryzującymi, które od jakiegoś czasu są bardzo popularnie wśród modelarzy.