Dziś modelarzowi jest łatwiej...

Na początek kilka słów jak rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem... Swoimi doświadczeniami dzieli się z Państwem Marcin Grądzki, modelarz z kilkunastoletnim doświadczeniem.

Co to jest modelarstwo, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób można rozpocząć przygodę z tym fascynującym hobby czasami zwanym, przez co poniektórych „chorobą”, którą jak raz się ktoś zarazi to już się nie da z niej wyleczyć?

Moja przygoda zaczęła się ok. 20 lat temu i tak trwa dając o sobie znać mniej lub bardziej. Znam jednak kolegów, którzy wracają do swoich młodzieńczych zainteresowań modelarskich nawet sprzed 40-50 latach. Na pewno dziś jest o wiele łatwiej niż kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat temu uprawiać to hobby ze względu na dostępność materiałów, modeli, czasopism, wiedzy, którą można zdobywać poprzez książki ale i dostępny dziś prawie wszystkim Internet.

Podział ogólny modelarstwa

Modelarstwo, jako ogólną dziedzinę, można podzielić na bardzo wiele grup - najpopularniejsze to:

 • modelarstwo redukcyjne
 • modelarstwo kartonowe
 • modelarstwo plastikowe
 • mikromodelarstwo
 • modelarstwo figurkowe
 • modelarstwo kołowe
 • modelarstwo kolejowe
 • modelarstwo samochodowe
 • modelarstwo lotnicze i kosmiczne
 • modelarstwo lotnicze
 • modelarstwo szybowcowe
 • modelarstwo kosmiczne
 • modelarstwo rakietowe
 • modelarstwo okrętowe
 • modelarstwo RC
 • modelarstwo odlewnicze

Modelarstwo plastikowe: Budowle, Ciężarówki, Dioramy, Figurki, Kosmos, Lokomotywy, Motocykle, Okręty i statki, Pojazdy i sprzęt wojskowy, Samochody, Samoloty, Sterowce, Śmigłowce i wiele innych

Każdą z tych grup można podzielić ze względu na skalę, w jakiej możliwe jest wykonanie modelu (kilka przykładów):

Samoloty - 1:40, 1:48, 1:72, 1:100, 1:125, 1:144, 1:200, 1:320, 1:360, 1:390, 1:800

Okręty i statki – 1:35,1:48, 1:72, 1:108, 1:160, 1:200, 1:300,1:380, 1:400, 1:570, 1:1200

Helikoptery - 1:32, 1:35, 1:48, 1:72, 1:144

Modelarstwo kartonowe: Architektura, Broń, Figurki, Kolejnictwo, Latarnie morskie, Okręty i statki, Pojazdy cywilne, Pojazdy i sprzęt wojskowy, Samoloty i śmigłowce i wiele innych.

Podobnie ja w przypadki modeli plastikowych modele kartonowe dostępne są w kilkudziesięciu różnych skalach najpopularniejsze to:

Samochody - 1:15, 1:25, 1:32, 1:43

Okręty i statki - 1:50, 1:87, 1:100, 1:150, 1:200, 1:300, 1:700

Samoloty i śmigłowce - 1:24, 1:25, 1:33, 1:48, 1:50, 1:80

W modelarstwie kolejowym stosowane są zwykle ujednolicone skale modelarskie, najpopularniejsze z nich to 0 (1:45), H0 (1:87), TT (1:120), N (1:160) i Z (1:220). Dla celów makiet kolejowych zwykle wykorzystywane są skale H0 i mniejsze, natomiast do nieruchomych modeli wystawienniczych skala 0 i większe.

Modelarstwo lotnicze, szkutnicze, samochodowe możemy podzielić na makiety statyczne oraz RC (ang. Radio Control – Zdalnie sterowane) natomiast RC dzielimy:

Latające na:

 • samoloty

 • helikoptery

 • rakiety

 • latawce

Te zaś możemy podzielić ze względu na budowę np. na:

samoloty - (makiety, półmakiety, sylwetowe, akrobacyjne, funfly 3D, trenerki)

samochody – (szosowe (wyścigowe), terenowe (off-road)

helikoptery – (makiety, półmakiety, akrobacyjne)

łodzie – (żaglówki, motorówki, statki)

Kolejny podział jest na rodzaj napędu elektryczny lub spalinowy dodatkowo samoloty czy szybowce możemy podzielić na rodzaj użytego materiału do budowy np. balsa, sklejka, styropian, pianka EPP, styrodur, włókna szklane, metale itp.

***

Myślę, że wystarczy opisywania podziałów w modelarstwie, i tak opisanych tu bardzo ogólnie. Można w taki sposób bardzo dużo napisać, być może to kiedyś nastąpi, ale tym czasem dalsze pogłębianie wiedzy dot. podziałów w modelarstwie zostawię dla zainteresowanych.

Teraz mając już pewien obraz ogólny, możemy przystąpić do wyboru rodzaju modelarstwa. Najprostszym, a zarazem najtańszym sposobem, jest rozpoczęcie przygody z modelarstwem kartonowym.

Modele są dość tanie i ich budowa nie wymaga specjalnych przyrządów. Wystarczy klej do papieru np. wikol, kawałek tektury, linijka, nożyczki oraz ostry nożyk. Najpopularniejszym czasopismem hobbystycznym, pomocnym w wykonywaniu modelu jest Mały Modelarz. Czas budowy modelu kartonowego jest zależny od modelu i jego złożoności. Najprostszy model składa się z kilku części i można zbudować w jeden dzień. Najbardziej zaawansowanie modele i składają się od 200-2000 części i tu czas budowy może wynosić od 1 miesiąca do nawet kilku lat (np. modele statków i okrętów).

Jedną z trudniejszych rzeczy przy wykonywaniu modeli kartonowych to nauczenie się pracy w kartonem i nadawanie płaskiemu kawałkowi kartonu odpowiedniego kształtu oraz, w przypadku okrętów i statków, wykonanie olinowania. Praca jest ciężka i żmudna, ale efekt końcowy w postaci gotowego modelu jest niesamowity.

Plusem modeli kartonowych jest to, że są już pomalowane, ale bywają zwolennicy, którzy malują modele kartonowe od podstaw, aby nadać im bardziej realistyczny wygląd. Na końcu budowy modelu kartonowego należy pomalować go lakierem bezbarwnym w celu ochrony przez kurzem. Natomiast, aby upiększyć model można wykonać odpowiednią podstawkę pod model, jak również można wykonać tzw. „akwarium” z plexiglass. Tak wykonany model stawiamy na mebelkach, od czasu do czasu wpatrujemy się w niego z sentymentem :).

W następnej części postaram się przybliżyć państwu temat modelarstwa redukcyjnego plastikowego.

Marcin Grądzki