Strona dla miłośników modelarstwa
Swoimi doświadczeniami dzieli się z Państwem Marcin Grądzki, modelarz z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Swoimi doświadczeniami dzieli się z Państwem Marcin Grądzki, modelarz z kilkunastoletnim doświadczeniem.
Co to jest modelarstwo, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób można rozpocząć przygodę z tym fascynującym hobby czasami zwanym, przez co poniektórych „chorobą”, którą jak raz się ktoś zarazi to już się nie da z niej wyleczyć?
Porady dla modelarzy kartonowych
Podpowiedzi i sztuczki
Być może dla niektórych porady zamieszczone tutaj będą czymś oczywistym, ale z pewnością znajdą się tacy, dla których okażą się one cenne.
Podpowiedzi i sztuczki
Być może dla niektórych porady zamieszczone tutaj będą czymś oczywistym, ale z pewnością znajdą się tacy, dla których okażą się one cenne.
- Wszystkie krawędzie części po wycięciu dobrze jest delikatnie "posmarować" mazakiem o kolorze zbliżonym do koloru powierzchni stykającej się z tą krawędzią lub po prostu na czarno.
- Wszystkie czarne części po sklejeniu, ale przed zamontowaniem do reszty modelu dobrze jest całe pomalować czarnym tuszem lub czarną farbą.
- Modele wydane na zwykłym, tj. matowym papierze po sklejeniu zalecam pokryc jedną lud dwoma warstwami lakieru bezbarwnego "Cellon" lub specjalnego lakieru do modeli w aerozolu. Zbezpieczy to model przed kurzem, ścieraniem fabry przy dotykaniui nada mu lekki połysk.
- W samolotach w miejscu mocowania podwozia dobrze jest wkleić od wewnętrznej strony kawałek korka, który zapewni sztywne umocowanie tego elementu
- Części, które mają mieć kształt "kopułkowaty" po płaskim ułożeniu na dywanie przejeżdżamy okrągłą częścią rękojeści nożyczek lub innym zaokrąglonym przedmiotem o zbliżonej wielkości
- Lufy dział i karabinów maszynowych można wykonać z odpowiedniej wielkości igieł do strzykawek lekarskich
- Jeżeli chcemy wykonać także imitację chłodnic na wyżej opisanych lufach to możemy użyć do tego celu rurek zwiniętych z papieru śniadaniowego o nieco większej średnicy od igieł, a następnie nawiercamy w nich małe otwory
- Koła w samolotach można wykonać z gumowych krążków, obrobionych na okrągło papierem ściernym przy użyciu wiertarki
- W modelach żaglowców jeśli żagle wykonujemy z płótna (papierowe żagle raczej psują efekt koncowy), to dobrze jest płótno to zanurzyć w mocnej herbacie. Nada im to żółtawy kolor, charakterystyczny dla używanych jednostek
- Jeśli zachodzi potrzeba retuszu większych powierzchni to powymieszaniu odpowiednich proporcji farb można je jeszcze rozcieńczyć odpowiednim rozpuszcalnikiem. Dzięki temu odcień będzie jeszcze bardziej zbliżony do oryginału.
- W przypadku problemu ze sklejeniem w wygiętej pozycji kawałka "szyby" można włożyć ją do gorącej wody i wówczas kształtować pincetą.
Porady autorstwa Bartka Profusa, źródło www.modelarstwo.webz.cz