Symulator lotu

 

Symulator lotu to urządzenie lub program komputerowy, który odwzorowuje zachowanie statku powietrznego (samolotu, szybowca, helikoptera itd.) w locie oraz innych jego fazach. Symulator lotu może być zarówno zaawansowaną i trudną „grą komputerową”, jak również skomplikowanym systemam do szkolenia pilotów, z repliką kokpitu umieszczoną na platformie hydraulicznej lub wirówce przeciążeniowej symulującej wrażenia ruchowe.

 

Simpit_example_2007Prosta tablica przyrządów symulatora domowej konstrukcji

 

 

Historia

 

Pierwsze treningowe symulatory lotnicze powstały podczas I wojny światowej. Nie weszły jednak do powszechnego użycia. Dopiero w 1934 r. Siły Powietrzne USA nabyły cztery urządzenia Link Trainer (nazywane żartobliwie Blue Box), służące do treningu lotów przyrządowych. W trakcie II wojny światowej urządzenia tego typu były już masowo wykorzystane do szkolenia alianckich pilotów. Pierwszym symulatorem samolotów wykorzystywanym przez linię lotniczą było urządzenie treningowe Boeinga 377 produkcji Curtiss-Wright zakupione w 1948 przez Pan Am.

 

Wczesne symulatory lotnictwa wykorzystywały systemy zobrazowania bazujące na ruchomej kamerze poruszające się nad makietą terenu i transmitującej obraz do monitora znajdującego się przed pilotem.

 kokpit_symulatora

 Symulator lotu NASA

 

 

Typy symulatorów

 

Wyróżniamy kilka typów symulatorów lotniczych:

 

 • Full Flight Simulator (FFS) - najbardziej zaawansowany technicznie rodzaj symulatora lotu samolotem. Kompletna, pełnowymiarowa i funkcjonalna replika kokpitu danego typu, modelu lub serii statku powietrznego połączona z odpowiednim systemem komputerowym niezbędnym do odwzorowania statku powietrznego podczas operacji na ziemi i w powietrzu. System wizualizacji zapewnia widok poza kokpitem, a system siłowników odwzorowuje wrażenia ruchowe. Urządzenia tego typu wykorzystuje się m.in. do treningu personelu latającego w niebezpiecznych stanach lotu, wyrobienia odpowiednich nawyków.

 • Flight Training Device (FTD) - kompletna, pełnowymiarowa i funkcjonalna replika instrumentów, wyposażenia i paneli kontrolnych danego typu statku powietrznego połączona z odpowiednim systemem komputerowym niezbędnym do odwzorowania statku powietrznego w warunkach na ziemi i w powietrzu. Urządzenia tego typu nie muszą być wyposażone w systemy wizualizacji i odwzorowania wrażeń ruchowych.

 • Flight and Navigation Procedures Trainer (FNPT) - model kokpitu połączony z odpowiednim systemem komputerowym niezbędnym do reprezentacji danego typu lub danej grupy typów statków powietrznych podczas wykonywania operacji w locie. Urządzenia tego typu wykorzystywane są m.in. do treningu lotu proceduralnego i nawigacji.

 • Basic Instrument Training Device (BITD) - urządzenie odwzorowujące przyrządy statku powietrznego (możliwe ich wyświetlanie na ekranie monitora) umożliwiające trening co najmniej proceduralnych aspektów lotu przyrządowego.

 

 

Na rynku gier komputerowych obecnych jest wiele symulatorów lotu. Oto niektóre z nich:

 • FlightGear – symulator lotu realizowany na zasadach GNU GPL. przeznaczony dla wielu platform systemowych

 • Flight Unlimited – symulatory lotnicze firmy Looking Glass Technologies

 • Microsoft Flight Simulator – seria jednych z najpopularniejszych cywilnych symulatorów lotu samolotem

 • Combat Flight Simulator – symulator samolotu z okresu II wojny światowej – tworzony na silniku Microsoft Flight Simulatora

 • Orbiter – kosmiczny symulator typu freeware

 • X-Plane – symulator samolotu z ciekawymi rozwiązaniami, (grafika wektorowa)

 • IL-2 Sturmovik – jeden z lepszych wojennych symulatorów lotu z okresu II wojny światowej

 

 

Bartłomiej Hypki (na podst. wikipedia.org)

Fot. wikipedia.org