Frecce_TriColori

Odbywające się po raz dwunasty Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu to główny punkt uroczystości z okazji Święta Lotnictwa Polskiego. W ciągu dwudniowej imprezy na wojskowym lotnisku Sadków  można było zobaczyć 150 samolotów z 26 krajów. Radomskie pokazy składały się z powietrznych akrobacji wykonanych na najnowocześniejszych maszynach, zarówno wojskowych, jak i cywilnych, pokazów samolotów historycznych, wystawy statycznej samolotów, śmigłowców, sprzętu wojskowego i techniki lotniczej oraz szybowców.

 

Pokazy w powietrzu rozpoczynały się od bloku Aeroklubu Polskiego. Jako pierwszy latał ulubieniec publiczności, wielokrotny Mistrz Polski w Akrobacji Samolotowej - Robert Kowalik. W bloku tym mogliśmy również podziwiać pokaz akrobacji w wykonaniu Ireneusza  Jesionka, a także pokaz lotu grupowego samolotów Piper  Cub (Masalski Marek i Nowak Antoni),  samolot polskiej konstrukcji 3Xtrim, formację 4x AT-3 oraz w samolot Husky (Marek Tybura). Nieco później nad radomskim lotniskiem podziwialiśmy samolot historyczny Luscombe Silvaire Phantom 2 (Jacek Osiński), replikę RWD-5R, a także dwukadłubowca z okresu II wojny światowej P-38L Lightning należącego do latającej floty Red Bull. Również w bloku Aeroklubu Polskiego publiczność miała możliwość podziwiania doskonałego pokazu akrobacji w wykonaniu Artura Kielaka, który tydzień temu na Mistrzostwach Europy w Akrobacji Samolotowej w Dubnicy w klasyfikacji indywidualnej zdobył wysokie, szóste miejsce (drużynowo Polacy zdobyli czwartą lokatę). Wiele emocji wśród publiczności wzbudził pokaz jedynego latającego w Polsce samolotu SBLim-2 za sterami, którego zasiadł pilot Sławomir Hetman. Samolot ten został doprowadzony do stanu lotnego dzięki fundacji Polskie Orły.

 

Podczas oficjalnych uroczystości otwarcia Pokazów na niebie kilkakrotnie podziwialiśmy formację Grot w wykonaniu polskich samolotów F-16, MiG-29, a także Herculesa wraz z dwoma samolotami CASA. W pokazach dynamicznych podziwialiśmy również kilka polskich śmigłowców m.in. W-3 Sokół, W-3 RM Anakonda, SW-4 Puszczyk oraz Mi-24. Po raz pierwszy publicznie zaprezentował się w powietrzu produkowany w PZL Mielec śmigłowiec S-70i Black Hawk. Na uwagę zasługuje również pokaz samolotu Polskich Sił Powietrznych MiG-29 z 23BLotT w Mińsku Mazowieckim w okolicznościowym malowaniu, a także dwa świdwińskie samoloty Su-22 wykonujące manewry taktyczne m.in. symulowane ataki na cele naziemne z odpalaniem flar podczas wyprowadzania. Siły Powietrzne zaprezentowały także walkę dwóch samolotów MiG-29 i F-16, które również odpalały flary, C-130, CASA i C-295M.

 

Na radomskim niebie wystąpiły także Orliki i Biało-Czerwone Iskry, które mimo tego, że w porównaniu z innymi wojskowymi grupami akrobacyjnymi latają starymi samolotami pokazali, że nie odstają poziomem od europejskiej akrobacyjnej elity.

 

W pokazie indywidualnym zaprezentowały się m. in. czeskie samolot Jas-39 Gripen w tygrysim malowaniu, włoskiego M-346. Po raz pierwszy na polskim niebie mogliśmy podziwiać F-16 Greckich Sił Powietrznych. Bezdyskusyjnie serca publiczności skradł pokaz holenderskiego samolotu F-16 w charakterystycznym pomarańczowym malowaniu wykonujący m.in. przelot z prędkością minimalną z 20 stopniowym kątem natarcia, beczki, ósemki. W sobotę miłym zaskoczeniem dla licznie zgromadzonej publiczności był niezapowiadany wcześniej niski przelot samolotu AWACS. Publiczności podobał się także debiutujący na polskim niebie zespół Krila Oluje Chorwackich Sił Powietrznych latający sześcioma samolotami Pilatus PC-9M, którzy zaprezentował niezwykły kunszt lotniczego rzemiosła.  Na długo w pamięci widzów pozostanie efektowny ślizg na ogon w wykonaniu trzech maszyn, ranwers parą czy potrójna lustrzanka. Po raz pierwszy wystąpił w Polsce także zespół  Szwajcarskich Sił Powietrzynych - Patrouille Suisse na sześciu samolotach Northrop F-5E Tiger II, który niezwykle efektownie zakończył swój pokaz rozejściem sześciu maszyn na wznoszeniu z użyciem flar i dymu.

 

Gwiazdami tegorocznych pokazów były światowej sławy zespoły akrobacyjne - Frecce TriColori latający samolotami Aermacchi MB-339PAN i Patrouille de France latający samolotami Alpha Jet, które zarówno w sobotę jak i niedzielę zakończyły pokazy dynamiczne. W sobotę jako ostani latał zespół włoski. Ze względu na warunki atmosferyczne – silny wiatr, samoloty startowały jeden po drugim, a nie dwoma piątkami, jak to zazwyczaj bywa na pokazach tej grupy, z kolej w niedzielę zbyt niska podstawa chmur uniemożliwiła wykonanie całego pokazu.  Mówiąc o tym występie Frecce Tricolori należy dodać, że oprócz rewelacyjnych dymów, które jeszcze długo po ich pokazie utrzymywały się w powietrzu, grupa miała wspaniałego komentatora, który posługując się trzema językami – włoskim, angielskim i polskim ze specyficznym poczuciem humoru opowiadał o tym, co w powietrzu wykonują piloci. W niedzielę pokazy zakończył francuski zespół Patrouille de France, który pokazał niezwykłą precyzję pilotażu wykonując figury i manewry całą grupą, jak i czwórkami, dwójkami i solo. Nie brakowało efektownych, dopracowanych do perfekcji mijanek i rozejść. Na niebie nie zabrakło również narysowanego dymami serca dla radomskiej publiczności.

 

Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się nie wspaniały plac zabaw, czy wesołe miasteczko, ale samoloty znajdujące się na wystawie statycznej.  Ochrona nie była w stanie oprzeć się dziecięcym prośbom by, chociaż dotknąć zgromadzone na statyce eksponaty, zrobić zdjęcia na ich tle. Wokół wszystkich statków powietrznych wokół barierek gromadziły się tłumy. Do części maszyn transportowych można było wejść.

 

Przez dwa dni AIR SHOW-2011 niebo było bezchmurne i świeciło słonce. Zdaniem organizatorów pokazy obejrzało w sumie 200 tysięcy osób. Trudno oszacować ile osób zgromadziło się wokół lotniska. Sama tylko grupa spotterów skupiona wokół Stowarzyszenia i Forum Spotter.pl liczyła około stu osób. Air Show to nie tylko pokazy dynamiczne oraz statyka, to także dobrze przygotowane zaplecze socjalne, medyczne, niezwykle sprawna komunikacja, praca służb porządkowych… Były to najlepsze pokazy, jakie dotąd zorganizowano w Polsce.

 

Fotogaleria:

 

Alpha Jet

Alpha Jet

 

Samolot AWACS

Samolot AWACS

 

Holenderski F-16

Holenderski F-16

 

Holenderski F-16 w locie

Holenderski F-16 w locie

 

Francuzi przed pokazem

Francuzi przed pokazem

 

Frecce TriColori

Frecce TriColori

 

Frecce TriColori

Frecce TriColori

 

JAS Gripen

JAS Gripen

 

 

P1120197

  Patrouille Suisse

 

P1120291

Orliki

 

P1120790

Śmigłowiec W-3

 

P1120825

 

P1120838

 

P1120846

 

P1120847

 

P1120931

Holenderski F-16

 

 

Tekst: Jolanta Janczyk

Fot. Ernest Janczyk