Uroczysta inauguracja IV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych / Fly Film Festival 2013 odbędzie się w oryginalnych okolicznościach – 20 maja na pokładzie samolotu PLL LOT w czasie rejsu, którego celem jest Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

 

Po raz pierwszy festiwal rozpoczyna się już w maju – ze względu na rozszerzoną i wzbogaconą koncepcję tego wydarzenia oraz udział Fly Film Festival w uroczystych obchodach 95-lecia polskiego lotnictwa wojskowego, pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

W festiwalowym locie wezmą udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawiciele sił zbrojnych, Ministerstwa Kultury, TVP 1 i TVP Historia, PLL LOT, Sebastian Kawa – mistrz w lataniu szybowcowym, Bolesław Radomski – mistrz w lataniu precyzyjnym oraz znane osoby ze świata kultury. Swoim występem inaugurację uświetni Marek Torzewski. Goście Fly Film Festival spotkają się w nowoczesnych wnętrzach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a Krzysztof Radwan, Dyrektor Muzeum zaprosi do zwiedzania i podziwiania imponujących zbiorów.

 

To już czwarta edycja Fly Film Festival, imprezy o uznanej renomie, międzynarodowej skali i ważnej dla środowiska polskich lotników i filmowców. To cykliczne pionierskie wydarzenie, w czasie którego świat kina spotyka się ze światem lotnictwa. Ambicją organizatorów festiwalu jest stworzenie wspólnej platformy dialogu i rozrywki dla wszystkich pasjonatów awiacji, a także filmowców, którzy swoją twórczość poświęcili tematyce lotniczej. Do udziału w festiwalu zapraszamy producentów i autorów filmów z całego świata. W czasie trzech edycji tysiące festiwalowych widzów obejrzało setki filmów, nagodzono dziesiątki najlepszych obrazów i wyróżniono ich twórców.

 

Festiwal stwarza wyjątkową możliwość dotarcia do filmów, które prezentują pełne spektrum zagadnień związanych z awiacją. Dlatego w programie znajdą się filmy historyczne, obrazy koncentrujące się na lotnictwie militarnym i cywilnym, a także produkcje dotyczące paralotniarstwa czy lotów szybowcowych oraz balonowych.

 

Fly Film Festival pokazuje także dokonaniach polskiej awiacji i kultywuje pamięć o wspaniałej historii naszego lotnictwa wojskowego, a także dokonania i sukcesy współczesnego lotnictwa oraz lotników w Polsce.

 

Festiwal to nie tylko pokazy konkursowe – to także liczne wydarzenia specjalne. W tej edycji festiwal jest inaugurowany w Krakowie już w maju. W czerwcu organizujemy przegląd filmów festiwalowych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Jesteśmy z naszymi filmami na pikniku lotniczym w Lublinie. Fly Film Festival jest obecny na AIR SHOW w Radomiu. A we wrześniu zapraszamy na wystawę fotografii lotniczej Hesji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Od 1 do 5 października odbywa się konkursowy przeglądzie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie zostaną zaprezentowane filmy fabularne, dokumentalne i amatorskie. W programie festiwalu zaplanowano także spotkania z reżyserami, twórcami filmów o tematyce lotniczej, pilotami, kontrolerami ruchu lotniczego. Festiwalowi towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje tj. pokaz nowego modelu motoszybowca AOS-71, wystawa fotografii, pokaz balonów, modele latające, samoloty szpiegowskie, pokaz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na zakończenie Fly Film Festival 2013 odbędzie się uroczysta Gala, na której zostaną przedstawieni laureaci i ich filmy.

 

 

Fly Film Festival