Erika Antal, przewodnicząca Komitetu Inwestycji NATO wraz z Beatą Oczkowicz, podsekretarzem stanu w MON ds. infrastruktury, odwiedziły 3 lipca 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w celu oceny obiektów zbudowanych za pieniądze z natowskiego programu NSIP, do którego składki wnosi także Polska. 

 

Gospodarzami wizyty byli generał dywizji Jerzy Fryczyński z Dowództwa Generalnego RSZ oraz reprezentujący dowódcę 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego- płk Robert Karasiewicz i dowódca 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego płk pil. Jacek Pszczoła.
 
 
erika antal nato

O inwestycjach NATO w Polsce

 

Podczas spotkania wiceminister Oczkowicz podkreśliła, że dzieki członkostwu w NATO i Polska mogła zmodernizować Siły Zbrojne RP na wielu płaszczyznach, w tym w obszarze infrastruktury wojskowej. Do tej chwili zrealizowano 97 projektów, a kolejne oczekują na zakończenie bądź akceptację skierowania ich do wykonania.

Erika Antal omówiła budżet Komitetu Inwestycji NATO na rok 2014 oraz przypomniała, w jaki sposób finansowano projekty w latach ubiegłych. Wspomniała o problemach i ograniczeniach w realizacji projektów, jakie przyniósł kryzys finansowy w Europie i przyznała, że jest on przyczyną spowolnienia tempa niektórych inwestycji.
Dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Bogusław Wijatyk przedstawił zmiany w działalności ZIOTP. Dziękując przewodniczącej Komitetu Inwestycji NATO za współpracę i zrozumienie złożoności problemów inwestycji wskazał, że Polska chce nadal korzystać z funduszy sojuszniczych na modernizację infrastruktury obronnej.

Dowódca 31 BLT zaprezentował gościom lotnisko, główne zadania oraz siły i środki bazy. Pułkownik Pszczoła powiedział, że w jednostce ukończono 13 projektów natowskich, a tylko jeden pozostaje w realizacji. Jedną z ukończonych inwestycji jest urządzenie hamujące BAK-12, zatrzymujące samoloty w przypadku awarii hamulców aerodynamicznych i hydraulicznych. Goście mieli okazję zapoznać się ze wszystkimi natowskimi projektami w Krzesinach.

 

 

 

dgrsz.mon.gov.pl

por. Grzegorz Jasianek