Henryk Juszczak, Kaliskie skrzydła Wyd. Agencja Promocji Miasta – Tomasz Chlebba, Kalisz 2019
Książka Kaliskie skrzydła autorstwa Henryka Juszczaka to opracowanie historii lotnictwa na terenie Kalisza na przestrzeni 100 lat. Publikacja zaczyna się od opisu lotów aeroplanu w 1912-1913 roku na ziemi kaliskiej. Kolejne strony są poświęcone istnieniu Koła Lotniczego założonego przez Władysława Kozłowskiego (1924 r.) z opisem działań kaliskiej młodzieży zainteresowanej pracą lotniczą. Ukazano sylwetki postaci związanych z kaliskim lotnictwem, tj. Józefa Grzmilasa, Tadeusza Grzmilasa, Bolesława i Józefa Adamowiczów z opisami zbudowanych lub skonstruowanych przez nich samolotów. Poruszono też temat Kaliskiego Komitetu Powiatowego z charakterystyką jego działalności m.in. na rzecz szybownictwa. W 1938 roku w ramach akcji propagandowych lotów pasażerskich zainteresowany kaliszanin mógł wsiąść za 8 zł do szybowca i wzbić się w niebo! Dzięki lekturze dowiadujemy się, jak duże było zainteresowanie szybownictwem w Kaliszu. Przedstawienie lotniczych działań kampanii wrześniowej w książce zaczyna się od przytoczenia graficznego tekstu z pamiętników wojskowych pilotów działających na terenie miasta. Umieszczono zapisy operacyjne, relacje, opisy zasadzek i niemieckiego lotniska na terenie Szczypiorna. Kolejno autor przedstawił sylwetki wojskowych pilotów związanych z Kaliszem m.in. Antoniego Cholajdy,Waleriana Sosińskiego, którzy walczyli w bitwie o Anglię, a także lotników ziemi Kaliskiej m.in. Tadeusza Nowaka. Nakreślono również wypadki lotnicze na terenie miasta, a także powstanie Ligi Lotniczej Aeroklubu Ziemi Kaliskiej po skończeniu wojny oraz współczesny rozwój przemysłu lotniczego. Autor przy tworzeniu książki skorzystał zarówno z lokalnych źródeł pisanych, jak np. Gazeta Kaliska, jak też ogólnopolskich, których skany możemy zobaczyć w wielu miejscach w książce. Można zatem poczytać oryginalne teksty z epoki, bez konieczności przesiadywania w archiwum. Ta albumowa kronika jest bogato opatrzona fotografiami samolotów i ich planami konstrukcyjnymi, wycinkami z gazet, a także wszelkimi dokumentami materialnymi związanymi z poruszanym tematem. Książka jest dopracowana pod względem wykorzystania źródeł historycznych i ich analizy w kontekście lokalnej specyfiki. Warto nadmienić, że Henryk Juszczak jest prekursorem akrobacji lotniczej w Aeroklubie Ostrowskim, więc książka pod piórem takiego pasjonata bardzo dobrze oddaje ducha kaliskiego lotnictwa. Jest to dobra okazja, aby czytelnik zapoznał się z historycznym rozwojem lokalnego lotnictwa z Kalisza i okolic. Ponadto w książce znaleźć można osobno suplement z opisem wojennych wspomnień Józefa Olejnika, kaliszanina związanego m.in. z modelarstwem. Jeśli chcecie się dowiedzieć szczegółów dotyczących historii lotnictwa w Kaliszu, przeczytać lokalne ciekawostki – sięgajcie po Kaliskie skrzydła!
Autor: Monika Mandela
Wrzesień 1939. Wojsko Polskie 1935-1939 Zbiory Muzeum Wojska Polskiego praca zbiorowa. Warszawa 2019, Wyd. Vesper
Publikacja Muzeum Wojska Polskiego jest drugim wydaniem dotyczącym historii polskiej wojskowości w latach 1935-1939. Katalog zawiera fotografie pamiątek z tego okresu, które są w zbiorach muzeum. Są one odpowiednio opisane, zawierają szczegółowe informacje na temat historii przedmiotu czy też zdjęcia. Jest to ciekawa pozycja dla wszystkich, którzy chcą zaczerpnąć historycznej wiedzy z obejrzeniem materialnych pamiątek, jak mundury, sztandary, broń czy też innych zabytków bez wychodzenia do muzeum. W pozdrozdziale dotyczącym historii wojskowego lotnictwa znajdziemy kilka fotografii mundurów pilotów wojskowych z dokładnym opisem emblematów. Możemy zobaczyć też jak wyglądała hauba lotnicza z 1938 roku lub jakie było uzbrojenie w lotnictwie. Przy okazji opisów zbiorów, przywołano kilka nazwisk pilotów o różnej randze, np. Jana Pawła Falkowskiego. Na stronach katalogu są też odznaki pamiątkowe, odznaczenia i trofea. Odnaleźć można też kilka autentycznych fotografii załogi, jak też rysunków autorstwa Janusza Grabiańskiego odnoszących się do tej tematyki. Zachęcamy do lektury, historię Wojska Polskiego tworzyli ludzie z krwi i kości, zaś książka jest hołdem dla ich pracy, poświęcenia, jest więc naszym dziedzictwem narodowym.
Autor: Monika Mandela
Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) utworzono w roku 1928 w Warszawie na Mokotowie. Dyrektorem został inż. Witold Rumbowicz (1.12.1927-8.02.1935 r.). Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik powstała w 1951 r. jako pierwszy budowany od podstaw zakład przemysłu lotniczego po wojnie. Państwowe Zakłady Lotnicze- Wytwórnia Płatowców nr 2 w Mielcu została wybudowana w latach 1938-1939 w Centralnym Okręgu Przemysłowym jako filia PZL WP-1, lecz półtora raza większa od zakładu macierzystego. HISTORIA LOTNICTWA POLSKIEGO Article Count: 167JEDNOSTKI LOTNICZE W POLSCE 1918-1939 Article Count: 107Polskie formacje powstawały głównie na terenach zagranicznych, jednak Polacy, którzy tam służyli, stanowili trzon powstałego później lotnictwa polskiego. Jak daje się zauważyć, początki lotnictwa polskiego nieodłącznie wiążą się z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy polskiego samolotu odbył się 5 listopada 1918 roku. Równocześnie utworzono wtedy Dowództwo Wojsk Lotniczych - pierwszą organizację lotnictwa wojskowego. W marcu 1939 Sztab Lotnictwa przy Sztabie Głównym przy pojawiających się pogłoskach możliwości wybuchu kolejnej wojny, przystąpił do przetwarzania sił lotniczych z organizacji pokojowej na wojenną. Nie udało się to w pełni. Na początku II wojny światowej lotnictwo polskie dysponowało zaledwie 400 samolotami, w dużej mierze przestarzałymi technicznie. Polacy we wrześniu 1939 roku zestrzelili jednak ponad 200 samolotów niemieckich. ![]() 1 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 29OPIS KATEGORII 1 PUŁK LOTNICZY - HISTORIA DO 1939 2 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 16OPIS KATEGORII 2 PUŁK LOTNICZY - HISTORIA DO 1939 3 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 234 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 145 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 66 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 911 PUŁK LOTNICZY do 1939 Article Count: 2MORSKI DYWIZJON LOTNICZY do 1939 Article Count: 3ESKADRY POZAPUŁKOWE(SPECJALNE)do 1939 Article Count: 5DYWIZJONY PSP 1940-46 Article Count: 18JEDNOSTKI LOTNICZE W POLSCE 1945 -2000 Article Count: 33Historia Article Count: 2
No tutaj to chyba tylko Ikar i aniołowie
Linki Article Count: 4MUZEA LOTNICZE Article Count: 17Aktualności lotnicze
|