Tablica upamiętniająca ppłk. pilota nawigatora Henryka Furmańczyka, bohatera II wojny światowej zawiśnie na lotnisku Rudniki. Uroczystość jej odsłonięcia i poświęcenia przygotowują Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa oraz Aeroklub Częstochowski. Życiorys pilota mógłby służyć za scenariusz do niejednego filmu akcji.

A350 XWB to nowa rodzina szerokokadłubowych samolotów średnich rozmiarów. Nowy model samolotu będzie kształtować standardy wydajności w zakresie lotów na średnich i dalekich dystansach, pokonując wyzwania związane z niepewnymi cenami paliwa, spełniając rosnące oczekiwania pasażerów i odpowiadając na potrzeby środowiska naturalnego.

Przypominamy biografię ppłk Edwarda Jaworskiego w związku z bardzo przykrą informacją o jego śmierci:

 

Chodasiewicz był polskim wojskowym topografem i inżynierem, oraz jednym z pionierów wykorzystania lotnictwa w działaniach bojowych. Jednak jego bogaty życiorys sprawił, że swoją cegiełkę dołożył do historii awiacji dopiero w Ameryce Południowej.

W 1938 roku szwedzkie lotnictwo ogłosiło konkurs na dwusilnikowy samolot rozpoznawczy. Miał on zastąpić Ju-86 i uzupełnić SAAB B 17. Załoga miała się składać z trzech osób, a ładunek bomb wynosić 750kg. Maszyna miała rozwijać prędkość 500km/h i móc służyć również jako samolot torpedowy i ciężki myśliwiec.