logo d59e16cc-cb22-4cb6-99de-22820c1ef98b

 

Gulfstream Aerospace – amerykańska wytwórnia lotnicza, z siedzibą w Savannah, w stanie Georgia. Większość wyprodukowanych przez nich samolotów to samoloty cywilne lub dyspozycyjne.
Początkowo (od 1957 roku) Gulfstream był marką przedsiębiorstwa Grumman Aircraft Engineering Corporation, pod którą sprzedawane były samoloty cywilne. W 1978 roku Gulfstream został sprzedany i stał się samodzielnym przedsiębiorstwem. Od 2001 Gulfstream stał się częścią koncernu General Dynamics.
Firma, która przekształciła się w Gulfstream Aerospace Corporation rozpoczęła produkcję w latach 1950, kiedy to Grumman Aircraft Engineering Corporation, znany z produkcji samolotów wojskowych,oraz biznes jetów opracowaali w swoim zakładzie znajdującym sie w Betfage, Nowy Jork, samolot Grumman Gulfstream I (GI). GI mógł pomieścić 12 pasażerów, miał maksymalną prędkość (563 km/h) na (7620 m) i zakres lotu do 3541 km.  Nowy samolot, przeznaczony był do lotów służbowych, okazał się sukcesem, co skłoniło firmę Grumman do stworzenia kolejnego modelu samolotu buisnes jet który był tak naprawdę zmoderniozowaną wersją Grumman'a I noszącego nazwę Grumman Gulfstream II lub Gulfstream II.
W 1981 roku wprowadzono ulepszony model Gulfstream Gulfstream GIIB. Posiadał on zmodyfikowany kadłub GII i skrzydła GIII. Wariant oferowane masy i wydajności właściwości zbliżone do GIII, lecz z krótszym GII kadłubem.
Wiosną w 1982 siła robocza w fabrykach zwiększyła się do 2500 pracowników. Również w tym roku, nazwę firmy zmieniono na Gulfstream Aerospace Corporation aby odzwierciedlić jego zasięg ogólnoświatowy, oraz stworzono nowy samolot Gulfstream IV.

gulfstream aerospace

W 2003 roku, Gulfstream nabyła centrum obsługi na lotnisku Londyn-Luton. Ponadto, w 2003 roku, dla samolotu dalekiego zasięgu Gulfstream G450 wprowadziła one zmiany dotyczące wielkości oraz budowy kabiny. W 2004 roku korporacja otrzymała specjalne wyróżnienie dla rozwoju modelu G550. Gulfstream zdobyła kolejną nagrodę w okresie następnych dziesięciu lat. G550 to pierwszy  model cywilnego samolotu który, otrzymał certyfikat Federal Aviation Administration (FAA). Doceniono w nim wbudowany system Vision (EVS). Samolot zawierał także innowacyjny typ kokpitu w technologi PlaneView,oraz wiele innych niezwykle przydatnych rozwiązań technologicznych.

 

Modele turystyczne:

 

 


Na podstawie wikipedia.en

images

Fairchild Aircraft – amerykańska wytwórnia samolotów i sprzętu lotniczego, założona przez Shermana Fairchilda w 1929 roku, pierwotnie pod nazwą Fairchild Aviation Corporation z siedzibą w Farmingdale oraz East Farmingdale, w stanie New York. Potem zmieniono nazwę na Fairchild Aircraft Manufacturing Company. W 1931 przeniesiono siedzibę do Hagerstown w Maryland. Po serii reorganizacji i przejęć, w 1984 roku zakończono produkcję w Hagerstown, a siedzibą stało się San Antonio w Teksasie. W 1996 nastąpiło przejęcie cywilnej części firmy Dornier i zmieniono nazwę firmy na Fairchild Dornier. W latach 2002-2003 firma została przejęta przez M7 Aerospace.
Przez pewien czas pracował w niej Wernher von Braun – niemiecki uczony, jeden z czołowych konstruktorów rakiet i pionierów podboju kosmosu; podczas II wojny światowej współtwórca pocisków balistycznych V-2, członek partii nazistowskiej, oficer SS; po wojnie uczestnik amerykańskiego programu kosmicznego.
Fairchild Swearingen Metroliner to amerykański, dwusilnikowy samolot przeznaczony do obsługi lotów regionalnych, produkowany w Teksasie. Model Metroliner był jednym z pierwszych samolotów tej klasy z kabiną ciśnieniową. Przyczynił się do rozwoju samolotów komunikacji regionalnej w USA i w Europie. Wersja Metro II miała większe prostokątne okna. Wersja Metro III i najnowsza Metro 23 charakteryzowały się znacznie większą masą startową. W 2001 r. zakończono produkcję.

 

Modele

 

 


Na podstwie wikipedia.pl

cos

Dornier Flugzeugwerke – to niemiecka wytwórnia samolotów założona we Friedrichshafen w 1914 roku przez Claudiusa Dorniera. Od chwili założenia do dnia dzisiejszego wytwórnia skonstruowała wiele maszyn zarówno do celów wojskowych, jak i na rynek cywilny. Początkowo firma nosiła nazwę Dornier Metallbau.

Na przełomie lat 20. i 30 XX wieku stała się wiodącym wytwórcą dużych łodzi latających o unikalnej na tamte czasy, całkowicie metalowej konstrukcji. Najbardziej znanymi w tamtych czasach samolotami firmy Dornier były maszyny Dornier Do J Wal i największy ówcześnie produkowany samolot Dornier Do X.

Gdy doszło do wybuchu II wojny światowej przedsiębiorstwo zaczęło budować swoje samoloty poza granicami kraju w celu uniknięcia restrykcji nałożonych na Niemcy w ramach traktatu wersalskiego. Licencyjnie produkowano również samoloty Dornier w fabrykach we Włoszech, Hiszpanii, Japonii i Holandii, a po odrzuceniu traktatu przez nazistów rozpoczęto produkcję również w Niemczech.

W 1985 roku przedsiębiorstwo weszło w skład grupy Daimler-Benz. W tym samym czasie powstał Lindauer DORNIER GmbH, oddział zajmujący się produkcja maszyn dla przemysłu tekstylnego. W 1996 roku większość udziałów wytwórni została wykupiona przez amerykańską korporację Fairchild Aircraft. Na bazie obu firm utworzono FairchildDornier.

Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.pl

De Havilland

 

De Havilland (DH) – brytyjska wytwórnia lotnicza działająca w latach 1920-1964,  została założona w 1920 roku przez Geoffrey de Havilland na bazie wcześniejszej produkowanych samolotów Airco. Firma swoimi samolotami włożyła duży wkład w historię lotnictwa.

Siedziba nowego przedsiębiorstwa o nazwie de Havilland Aircraft Company Ltd. znajdowała się w Hatfield, Hertfordshire na terenach Anglii. Oprócz macierzystej wytwórni brytyjskiej, w 1927r otworzono australijską filię zakładów de Havilland Aircraft Company Pty, Ltd. a w 1928 również kanadyjską filię de Havilland Aircraft of Canada. Na początku de Havilland skupił się na jedno i dwumiejscowych dwupłatach, kontynuując serię samolotów DH budowanych przez Airco, ale napędzanych własnymi silnikami de Havilland typu Gypsy.

Od 1955 firma zmieniła nazwę na: de Havilland Holdings Limited. W 1963 de Havilland został kupiony przez firmę Hawker Siddeley Company, która następnie została włączona do koncernu British Aerospace. W tym czasie kilka z projektów rozpoczętych przez de Havillanda weszło do produkcji. Były to między innymi Trident, HS-146 (późniejszy BAe 146), HS-125 (późniejszy BAe 125).

 

Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.pl

 

 

twin-commander-logo

 

Aero Commander -  był producentem samolotów od 1944 roku, w kolejnych latach stał się podmiotem zależnym od Rockwell International i Gulfstream Aerospace. 

Aero powstał w Culver City w Kalifornii w 1944r. Głównym celem było projektowanie i produkcja lekkiego,dwusilnikowego samolotu transportowego i pasażerskiego. Ted Smith, były inżynier i projektant w firmie Douglas Aircraft Company, zebrał zespół 14 ekspertów w budowie samolotów do projektowania maszyn dla Aero Commander Aircraft.

We wrześniu 1950 roku zostało stworzone ugrupowanie "Aero Design and Engineering Company" z Oklahomy. Jego wyposażenie składało się z hangaru o powierzchni 2400m2. Swoją siedzibe przenieśli do Wiley Post na lotnisko samolotów w pobliżu Oklahoma City. Firma zaprzestała produkcji samolotów w 1986 roku.

 

Modele:

 

 


Na podstawie wikipedia.en