Producent / Kraj:

PZL Świdnik / Polska

Model:

PW-5 Smyk

 

 
   

1. Opis      

PW-5 Smyk to jednoosobowy szybowiec kompozytowy polskiej produkcji zaprojektowany na Politechnice Warszawskiej przez zespół pod kierownictwem dr Romana Świtkiewicza. Konstrukcja "Smyka" została w całości wykonana z kompozytu szklano-epoksydowego i posiada skrzydła wolnonośne o kształcie trapezowatym z eliptyczną końcówką. Założeniem projektantów było stworzenie taniego i prostego szybowca, który miał wziąć udział w konkursie organizowanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą, w którym ostatecznie projekt ten zajął pierwsze miejsce.

 

2. Dane techniczne

 Wymiary  
Rozpiętość skrzydeł 13,44m
Wydłużenie 17,8m
Wysokość 3,22 m
Powierzchnia nośna 10,16 m2
Masy  
Masa własna
190kg
Maksymalna masa startowa 300 kg
Osiągi samolotu  
Prędkość minimalna 62 km/h
Prędkość dopuszczalna 213 km/h

Źródło: wikipedia.org

Producent / Kraj:

Instytut Szybownictwa / Polska

Model:

IS-5 Kaczka

 

asd 

 
   

1. Opis       

IS-5 Kaczka to jednomiejscowy szybowiec doświadczalny o układzie konstrukcyjnym kaczki. Szybowiec został skonstruowany przez inż. T. Kostię i inż. I. Kaniewską jedynie na potrzeby lotów eksperymentalnych. Szybowiec z numerem SP-821 został oblatany w 1949 roku, a w 1951r. wstrzymano prace eksperymentalne nad tym modelem. Samolot cechował kadłub skorupowy, wykonany z drewna, który umożliwiał rozchylenie tyłu. Model IS-5 "Kaczka" zyskał sławę u polskich pilotów  dzięki układowi lotnemu szybowca. Na chwilę obecną nie zachował się żaden egzemplarz modelu IS-5, a ostatni istniejący spłonął na skutek pożaru w Łódzkim Aeroklubie.

 
 
 
   

2. Schemat

 
 

3. Dane techniczne

Wymiary
 
Rozpiętość skrzydeł
11,56 m
Długość 4 m
Wysokość 2,2 m
Powierzchnia nośna 15 m2
Masy  
Masa własna
120,7 kg
Maksymalna masa startowa 205,7 kg
Osiągi samolotu  
Maksymalna prędkość 140 km/h
Dopuszczalna prędkość nurkowania 180 km/h
Prędkość minimalna 63 km/h

SSzybowcezybowiec to statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna) nie posiadający własnego napędu. Start szybowca odbywa się dzięki wyciągarce lub na holu za samolotem. To w największym skrócie opis szybowca. W dziale tym będziemy umieszczać opisy poszczególnych konstrukcji. Już dziś zapraszamy do zapoznania się z budową niektórych z nich:

 

Opisy polskich konstrukcji szybowcowych:

 

 

Opisy zagranicznych konstrukcji szybowcowych: