"ZLOT 2008"

Image

Do czwartku, 29 maja trwał Kurs Szkoleniowo-Metodyczny Kierowniczej Kadry Lotnictwa Sił Zbrojnych RP pod kryptonimem „ZLOT - 2008”, który rozpoczął się 27 maja 2008 roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.W roku ubiegłym ZLOT odbywał się w Dęblinie, jednak Dowództwo Sił Powietrznych podjęło decyzję, iż tegorocze przedsięwzięcie odbędzie się na terenie bazy w Krzesinach. 27 maja był dniem otwartym dla dziennikarzy. To jedna z nielicznych okazji, gdy dziennikarze mogli wejść na teren bazy lotniczej. Można było wykonać fotografie startujących oraz lądujących, a także stojących już samolotów wojskowych. To niecodzienna gratka dla pasjonatów lotnictwa. Po raz pierwszy można było z tak bliska zaobserwować F-16 z pełnym uzbrojeniem w powietrzu oraz podchodzącego do lądowania. Od godziny 9.00 na terenie lotniska lądowali przedstawiciele baz lotniczych z calej Polski. Huk lądujących silników nie zagłuszył jednak niecodziennych wrażeń obecnych dziennikarzy oraz miłośników lotnictwa.

Po godzinie 9.00 na lotnisku lądowały kolejno Jak-40 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Wcześniej lądowaly tam już śmigłowce Mi-2 i Mi-8 oraz Jakowlew, popularny Jak z pułku z Okęcia warszawskiego. Potem oczekujący dziennikarze mieli możliwość sfotografowania An-28TD (1118) z 28 Puckiej Eskadry Lotniczej Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach oraz M-28 (0205), popularna Bryza, która przekołowała ponownie na pas startowy i wzniosła się w powietrze, starując "z krótkiego rozbiegu". Najbardziej oczekiwane F-16 lecąc w parze nad lotniskiem wykonały kilka efektownych ewolucji. Później cztery miejscowe "jastrzębie" prezentując się publicznie z uzbrojeniem startowały startowały kolejno z pasa startowego. Jak na ćwiczenia lotnicze przystało na podskrzydłowych belkach podczepiono im treningowe wersje pocisków AMRAAM i Sidewinder.
Kolejnymi statkami powietrznymi lądującymi na krzesińskim lotnisku były M-28 (0210), dwusilnikowe MiG-29, które podczas lądowania wypuściły spadochrony hamujący oraz dwa samoloty bojowe – Su-22.

W Krzesinach wylądowały także samoloty szkoleniowe pilotow wojskowych: dwa TS-11 Iskra z Dęblina oraz PZL-130 Orlik. Nie zabrakło dobrze znanej wszystkim CASA C-295M z 13 eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie (016).

Dziennikarzy nie ominęła także możliwość przyjrzenia się maszynom z bliska. Wszystkie one wzbudzały zainteresowanie i wywolywały wypieki na twarzy pasjonatów. Dosłownie można było dodtknąć nowe F-16 z podwieszonym uzbrojeniem, zajrzeć w "rurę wydechową" MiGa czy Su.

Jak podało Dowództwo Sił Powietrznych w Krzesinach wylądowały:

MiG-29 (105; 1 eskadra lotnictwa taktycznego, Mińsk Mazowiecki)

MiG-29 (114; 1 eskadra lotnictwa taktycznego, Mińsk Mazowiecki)

MiG-29 (4103; 41 eskadra lotnictwa taktycznego, Malbork)

Su-22 (7308; 7 eskadra lotnictwa taktycznego, Świdwin)

Su-22 (8310; 40 eskadra lotnictwa taktycznego, Świdwin)

TS-11 Iskra (1409; 1 Ośrodek Szkolenia Lotniczego, Dęblin)

TS-11 Iskra (1607; 1 Ośrodek Szkolenia Lotniczego, Dęblin)

PZL-130 Orlik (036; 2 Ośrodek Szkolenia Lotniczego, Radom)

An-28TD (1118; 28 eskadra lotnicza Marynarki Wojennej)

M-28 (0205; 36 specjalny pułk lotnictwa transportowego, Warszawa)

M-28 (0210; 13 eskadra lotnictwa transportowego, Kraków)

Jak-40 (044; 36 specjalny pułk lotnictwa transportowego, Warszawa)

CASA C-295M (016; 13 eskadra lotnictwa transportowego, Kraków)

Kurs, angażujący całą kierowniczą kadrę lotnictwa Sił Zbrojnych RP charakteryzowało wykonanie taktycznego epizodu z udziałem samolotów Su-22 i MiG-29 z 1. Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz samolotów F-16 z 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu.
W ćwiczeniu wzięło udział wszystkie rodzaje statków powietrznych należących do lotnictwa Sił Zbrojnych RP, m.in.: TS-11 Iskra i PZL-130 Orlik z lotnictwa szkoleniowego, CASA C-295M i An-26 z 3. Brygady Lotnictwa Transportowego w Powidzu, M-28 Bryza, Jak-40, a tak śmigłowców W-3 z Lotniczej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Bydgoszczy.- Taktyczny epizod polegał na realizacji zadań postawionym dwom stronom Blue Force oraz Red Force. W skład pierwszej strony weszla grupa uderzeniowa składająca się z samolotów Su-22 oraz F-16 - powiedział nam Dowódca Sił Powietrznych, gen. dyw. pil. A. Błasiak. - Su-22 wykonywały uderzenia bombardujące na cele naziemne na 21. CPL Nadarzyce, a osłaniane były przez samoloty F-16, które wykonywały zadania SWEEP oraz ESCORT. Wydzielone do RED FORCE samoloty MiG-29, imitujące agresora, wykonywały ataki na statki powietrzne BLUE FORCE, nawiązując walkę powietrzną i uniemożliwiając wykonania uderzenia przez samoloty Su-22. Na tą chwilę nie wiadomo jeszcze, która strona zwyciężyła, będzie to jednak widoczne czarno na białym z zapisów lotów i ćwiczeń - zaznaczył gen. Błasiak. W ramach epizodu taktycznego realizowane były również przez Lotniczą Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Bydgoszczy zadania COMBAT SAR, polegające na odnalezieniu i podjęciu pilota, który ewakuował się z kabiny samolotu.Zadania wstępnie uzyskały oceny dobre i bardzo dobre. Końcowe oceny zostaną ustalone na podstawie materiałów obiektywnej kontroli lotów (dane z poligonu z urządzeń pokładowych).
28 i 29 maja odbędą się egzaminy, podczas których dowódcy personelu latającego będą sprawdzać swoją wiedzę z regulaminu lotów, instrukcji techniki pilotowania, znajomości sprzętu lotniczego, instrukcji nawigacji, meteorologii oraz wielu innych. Dowódcy baz lotniczych będą w tym samym czasie zdawać egzaminy w swoich specjalnościach.

JWalczak

Podczas ZLOT-u 2008 Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Andrzej BŁASIK wręczy statuetki IKARA – za szczególne zasługi w dziedzinie szkolenia lotniczego – wymienionym oficerom oraz  podoficerom Sił Powietrznych:

1) płk pil. Piotrowi TUSZY
2) mjr pil. Andrzejowi PACZKOWSKIEMU
3) mjr pil. Robertowi DUDZICOWI
4) płk pil. Władysławowi LEŚNIKOWSKIEMU
5) płk pil. Lesławowi DUBAJOWI
6) kpt. pil. Czesławowi ZAPADCE
7) ppłk pil. Ryszardowi RACZYŃSKIEMU
8) płk pil. Adamowi TRZECIAKOWI
9) kpt. pil. Dariuszowi KURANTOWICZOWI
10) chor. sztab. pil. Lechowi ZIĘTKOWI
11) chor. sztab. Pil. Waldemarowi DOMAŃSKIEMU
12) płk pil. Waldemarowi GOŁĘBIEWSKIEMU
13) mjr pil. Tomaszowi JAMIOŁOWI