Air Fair 2008 zakończona !!!
Dwa dni, kilkanaście różnego rodzaju samolotów i 53 wystawiające się firmy z branży lotniczej, to II edycja wystawy Air Fair 2008, zorganizowana przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy. W tym czasie przez teren wystawy przewinęło się ok. 25 tysięcy osób. Wśród zagranicznych gości i wystawców prym wiodły firmy ukraińskie, gdyż to właśnie im poświęcona była tegoroczna wystawa.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, minister Zenon Kosiniak-Kamysz. - Wystawa ta jest potwierdzeniem znaczenia wyrobów i usług w zaspokajaniu potrzeb lotnictwa. Widać tu duży wkład szczególnie dla lotnictwa wojskowego - powiedział w czasie otwarcia minister Kamysz.


.

Tegoroczna, poświęcona poświęcona kontrahentom z Ukrainy impreza zgromadziła wystawców z Polski, Ukrainy, Holandii i Danii.


Rozmowy biznesowe, konferencje i wręczenie nagród Air Fair 2008 odbyło się w pierwszy dzień wystawy. Był on przeznaczony wyłącznie dla przedsiębiorców, specjalistów i zaproszonych gości. W programie pierwszego dnia nie zabrakło konferencji. Pierwszą z nich "Perspektywy rozwoju samolotów bezpilotowych" wygłosił Jarosław Werocy z ITWL. Dr inż. Jan Bokszczanin z UOMZ z Rosji wygłosił konferencję nt. "Systemy elektronicznego dozoru". Ciekawym punktem panelu konferencyjnego okazała się prezentacja samolotu Cirrus SR22 Turbo i programu Sky Share Club oraz przedstawienie jak profesjonalnie zarządzać współwłasnościa samolotu, dokonana przez Piotra Długiewicza.
Dopiero o godzinie 16.00 nastąpiło wręczenie nagród AIR FAIR 2008.
Nagrodę Grand Prix otrzymało konsorcjum Progress Ukraina. Przyznano także pięć wyróżnień - Statuetek Air Fair 2008.

Statuetka AIR FAIR 2008

- OBERON - za nowoczesną aranżację stoiska i kompleksową prezentację firmy
- UNIMOR Radiocom  Sp. z o. o. - najbardziej nowatorski produkt prezentowany na wystawie
- Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych - za wkład w rozwój i unowocześnianie polskiego lotnictwa
-  AIR-POL - za osiągnięcia w dziedzinie rozwoju spadochronow dla lotnictwa cywilnego i wojskowego
- Margański i Mysłowski - za najbardziej innowacyjną konstrukcję w kategorii konstrukcji samolotów cywilnych.
Największe brawa otrzymała przy odbiorze statuetki AIR FAIR 2008 firma Margański i Mysłowski za najbardziej innowacyjną konstrukcję w kategorii konstrukcji samolotów cywilnych. Nagrody wręczał prezes bydgoskich WZL nr 2 S.A. Alfred Załużny. 
Drugi dzień imprezy już od samego otwarcia gromadził pasjonatow latania. Impreza otwarta dla publiczności zgromadziła blisko 25 tysięcy sympatyków lotnictwa. Przybyli mogli obejrzeć prócz stoisk także samoloty cywilne ultralekkie i turystyczne oraz wojskowe.
Można było obejrzeć wystawę statyczną sprzętu wojskowego używanego przez polskie kontyngenty wojskowe. Niezapomnianą pamiątka dla miłośników lotnictwa były z pewnością zdjęcia, które mogli wykonać przy eksponowanych samolotach.- Ta wystawa to dla mnie możliwość obejrzenia z bliska samolotów, a to moja pasja - powiedział Marcin z Bydgoszczy. Także wiele rodzin korzystając z ładnej pogody przybyła na bydgoskie lotnisko, by obejrzeć wszystko co związane z lotnictwem.
Patronat nad wystawą sprawował Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Prezydent Miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, Ambasador Ukrainy w Polsce oraz Prezes Aeroklubu Polskiego. Wystawa odbyła się na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych 2 S.A.

JWalczak