Zabierz rodzinę i przyjaciół i bujaj w obłokach razem z nami!

Do góraszkowego pikniku coraz bliżej. Wielu miłośników podniebnych pokazów zadaje sobie pytanie: co w tym roku zobaczymy na podwarszawskim lotnisku? 6 i 7 czerwca na góraszkowym niebie same atrakcje. Czternasta edycja Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Góraszce jak co roku będzie w nie obfitować ... Codziennie u nas fotorelacja z imprezy....
Już 6-7 czerwca w Góraszce podniebne szaleństwa będą na wyciągnięcie ręki! Legendy lotnictwa, brawurowe akrobacje, szereg atrakcji naziemnych oraz unikalna szansa na bujanie w obłokach dla każdego widza!
Jak co roku miłośnicy awiacji mogą liczyć na wyjątkowe lotnicze doznania. Wśród maszyn, które w czerwcowy weekend pojawią się nad płytą lotniska w Góraszce, znajdzie się bogata reprezentacja zarówno nowoczesnego, jak i historycznego lotnictwa.

Cobra
Cobra, fot. Cornelius Braun, Red Bull

Na pokazy prosto z Austrii przyleci unikalna maszyna o nazwie Cobra, osławiony symbol wojny w Wietnamie. Pierwszy w historii śmigłowiec szturmowy, a zarazem jeden z najszybszych wiropłatów na świecie, zaprezentuje się na Pikniku w wersji treningowej TAH-1 F, należącej do floty powietrznej Red Bull’a. Czarna Cobra, wchodząca w skład drużyny „Latających Byków”, jeszcze nigdy nie była prezentowana w Polsce. Warto też wspomnieć, że jest to jedyny w Europie jednosilnikowy model tej maszyny.

Ogłuszającą dawkę decybeli zapewni amatorom mocnych wrażeń myśliwiec MiG-29 Sił Powietrznych RP. Pilot, który zasiądzie za sterami tego odrzutowca, już teraz zapowiada wyjątkowy dynamiczny pokaz specjalnie dla góraszkowych widzów. Będzie to doskonała okazja, aby w pełni docenić możliwości techniczne i potęgę tej maszyny. Jej występ niewątpliwie na długo zapadnie w pamięci wszystkim w zasięgu wzroku, a także uszu.


Na Pikniku w Góraszce nie zabraknie też legendarnych oldtimerów. Wśród nich czołowe miejsce zajmie majestatyczny Supermarine Spitfire, skrzydlata ikona II wojny światowej. Tym razem zobaczymy
Na tym myśliwcu latali m.in. polscy piloci, zrzeszeni w Dywizjonie 303. W trakcie imprezy będzie też szansa na zapoznanie się z historią tej właśnie jednostki dzięki niezwykłej wystawie magazynu National Geographic Polska - „Dywizjon 303 w obiektywie Arkadego Fiedlera”. Ekspozycja będzie prezentować serię zdjęć autorstwa Arkadego Fiedlera, których pisarz nie wykorzystał w swojej słynnej książce pt.: "Dywizjon 303". Fotografie dokumentują sceny z życia polskich lotników, walczących w latach 40. w tej formacji.
Na wystawę zaprasza Martyna Wojciechowska, z którą będzie można spotkać się na stoisku National Geographic.

Pokaz powietrznych ewolucji, nierzadko graniczących z dużym ryzykiem, zaprezentują prawdziwi mistrzowie w tej dziedzinie. Z praw fizyki zadrwią sobie m.in. wielokrotny złoty medalista w akrobacji lotniczej Jurgis Kairys oraz ośmiokrotny mistrz Polski – Robert Kowalik. Na góraszkowym niebie widowiskowe figury kręcić będą najlepsze maszyny akrobacyjne na świecie – Su-31 i Extra-300. Brawurową akrobację zespołową przedstawi natomiast kultowa grupa „Żelazny”, która być może zaskoczy widzów nową maszyną, a także debiutanckim programem lotniczym.

Równie interesująco przedstawia się program naziemny tegorocznej imprezy. Amatorów historycznej motoryzacji zapraszamy na wystawę zabytkowych wehikułów, zorganizowaną przez miesięcznik Automobilista. Prawdziwą gratką dla fanów miniaturowego lotnictwa będzie natomiast ekspozycja modelarska na stoisku Aeromodelklubu. Najmłodsi wielbiciele sportu także nie będą mogli narzekać na nudę – zachęcamy m.in. do óbowania swoich sił w boksie z samym Dariuszem Michalczewskim, mistrzem œwiata w tej dziedzinie.

Zabierz rodzinę i przyjaciół i bujaj w obłokach razem z nami!

Uwaga! Wyjątkowy konkurs! W trakcie imprezy każdy będzie miał szansę wygrać lot dwoma samolotami akrobacyjnymi, szybowcem oraz skok ze spadochronem!

Więcej szczegółów na stronie XIV Miêdzynarodowego Pikniku Lotniczego:

www.piknik-goraszka.pl


Agnieszka Korotyńska