Spotterzy na uczelni lotniczej..., czyli z wizytą w Dęblinie

24 kwietnia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, wchodzącej w skład 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Spotter.pl z pilotami wojskowego zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry. (fot. JJanczyk)

Relacja ze spotkania Stowarzyszenia Spotter.pl z pilotami Biało-Czerwonych Iskier w Dęblinie


Spotterzy w akcji, foto Jolanta Janczyk

Wizyta rozpoczęła się o godz. 10.00 zbiórką przed bramą główną, gdzie przybyłych z terenu całej Polski spotterów i opiekuna grupy emerytowanego pilota kpt. Mirosława Żelisko w imieniu zespołu powitali piloci wchodzący w skład eskadry kpt. pil. Mirosław Kopeć i kpt. pil. Paweł Wichowicz. Następnie wszyscy udali się na płytę lotniska, gdzie do oblotów technicznych po remontach przygotowywano trzy samoloty Iskra. Spotterzy mogli podziwiać dzieło polskich projektantów, którzy pod kierownictwem inż. Tadeusza Sołtyka ponad pół wieku temu stworzyli samolot szkolno-treningowy, na którym pobito trzy światowe rekordy i który do dziś dobrze służy wyszkoleniu nowych pilotów w lotach bez widoczności ziemi, akrobacjom, szkoleniom w strzelaniu, bombardowaniu, nawigacji oraz rozpoznawaniu obiektów z powietrza. Spotterzy mieli możliwość porozmawiania z obsługą techniczną i pilotami. Po starcie maszyn grupa z płyty lotniska udała się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych (WSOSP), znanej na świecie jako dęblińska „Szkoła Orląt" i nawiązującej do tradycji oficerskich szkół lotniczych, działających od 1918 roku w Polsce, gdzie główną atrakcją dla miłośników lotnictwa były symulatory lotów TS-11 Iskra i PZL – 130 Orlik, z których mogli skorzystać, a niektórzy spotterzy nawet perfekcyjnie wylądowali.


Pan płk. J.Leń i kpt. pil. M. Żelisko - foto Jolanta Janczyk

Ze szkoły grupa ponownie udała się na płytę lotniska, by zobaczyć po raz kolejny wzbijające się w powietrze Iskry oraz inne samoloty znajdujące się na terenie szkoły. Po poznaniu ich szczegółów technicznych spotterzy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę. Nawiązała się serdeczna rozmowa z dowódcą zespołu Biało-Czerwone Iskry pułkownikiem Jerzym Leniem i członkami eskadry, którzy są wytrawnymi pilotami-instruktorami, posiadającymi najwyższe kwalifikacje wojskowe (mistrzowską klasę pilota wojskowego).


Iskra - foto Jolanta Janczyk

W dowód uznania zespół otrzymał zdjęcie zrobione podczas ubiegłorocznych pokazów w Brnie oraz koszulki z logo stowarzyszenia Spotter.pl. Następnie po raz kolejny grupa spotterów udała się na płytę lotniska, aby podziwiać kolejne starty Iskier oraz samego dowódcę zespołu pułkownika Jerzego Lenia w powietrzu.

Wizyta zakończyła się około godz. 15.00 pożegnaniem zespołu Biało-Czerwone Iskry przy ekspozycji stałej samolotów i śmigłowców przed salą tradycji.

Jolanta Janczyk

---

Więcej o "Iskrach"

Forum Spotter