Fotograficzna perełka

Miłośników fotografii lotniczej powinna zainteresować perełka, którą udało nam się zdobyć dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Pągowskiego z Warszawy. Jest to zdjęcie pierwszego polskiego samolotu turystycznego JD-2 z kliszy szklanej, nigdzie do tej pory jeszcze nie publikowane...
Przez lata przeleżało w domowych pieleszach do dzisiejszych czasów. Było przeskanowe w Instytucie Lotnictwa. Obecnie klisza została przekazana Romanowi Postkowi, który pisze książkę o samolotach sportowych.
Samolot ze zdjęcia JD-2 - noszący rejestrację SP-ACA był własnością Zbigniewa Babińskiego z Aeroklubu Warszawskiego (Numer certyfikatu rejestracyjnego nr 60). Był badany w Instytucie Lotnictwa 17.08. 1928 roku. Skreślono go z rejestru 16 sierpnia 1935 roku. Latem 1937 roku egzemplarz ten wykorzystano w trakcie kręcenia filmu "Dziewczyna szuka miłości", gdzie nosił fikcyjną rejestrację SP-ART.


JD-2 - foto z archiwum Zbigniewa Pągowskiego

Ten dwumiejscowy dolnopłat o konstrukcji drewnianej, kryty płótnem zaprojektował w 1926 Jerzy Drzewiecki z Sekcji Lotniczej Koła Mechaników Politechniki Warszawskiej. Otrzymał oznaczenie JD-2 od inicjałów jego konstruktora. Jego produkcja zakończyła się w roku 1930.

Opis maszyny...

-----

Jeśli w swoich zbiorach, posiadają Państwo historyczne zdjęcia samolotów lub o tematyce lotniczej, zapraszamy do ich przysyłania wraz z krótkim opisem na adres redakcja@samoloty.pl