Może to i twoje marzenie, ale my wszyscy potrafimy w nim latać...

altSezon spadochronowy w pełni. Przypominamy więc jak rozpocząć przygodę ze spadochronem. Początkiem podniebnej przygody jest skok tandemowy. Jest czymś innym dla każdego, kto spróbuje. - Tylko głupiec się nie boi! A największym z nich jest ten, który boi się swych marzeń i pragnień... - wspomina swój pierwszy skok Karolina. A może i Ty się skusisz? Możesz to zrobić już dziś, zapisując się u nas na skok tandemowy...
(fot. Pyrlandia)
To najprostsza, najszybsza i najbezpieczniejsza forma zapoznania się ze swobodnym spadaniem, lataniem na czaszy, sportem spadochronowym. Skok w tandemie zapewni Ci ogromną ilość nowych doznań i emocji, będzie niezapomnianą pamiątką a może pierwszym krokiem do rozpoczęcia nauki samodzielnego skakania (AFF).
- Najwięcej adrenaliny jest przed wyskokiem - no i tak było i u mnie - ale potem to już była prawdziwa przyjemność - opowiada o swojej przygodzie ze spadochronem Dawid. Określenie "tandem" w spadochroniarstwie oznacza spadochron dwuosobowy lub skok z takim spadochronem. Na naszej strefie skok wykonywany jest z wysokości 4000 metrów w towarzystwie specjalnie przeszkolonego, doświadczonego instruktora spadochronowego. Tandem to podniebna zabawa, prosta i dostępna dla wszystkich bez względu na wiek i predyspozycje zdrowotne skaczącego.

alt
Lądowanie tandemu na lotnisku EPOM - Michałków, fot. Pyrlandia


Spadochron tandemowy jest bezpiecznym urządzeniem latającym. Wyposażony jest w 2 czasze - główną i zapasową, gwarantujące bezpieczne przemieszczanie się pasażera i tandempilota. Dodatkowo każdy spadochron tandemowy wyposażony jest w automat uruchamiający czaszę zapasowę na określonej wysokości, jeżeli Wasz tandempilot nie będzie mógł tego zrobić. Jest to swoisty anioł stróż którego zadaniem jest jeszcze bardziej zwiększyć Wasze bezpieczeństwo podczas skoku.

Przygotowania do skoku tandemowego rozpoczynają się na ziemi. Polegają na założeniu kombinezonu i okularów, oraz regulacji uprzęży tandemowej. Wszystko, co musicie wiedzieć o skoku, dowiecie się w samolocie podczas trwającego ok. 15 minut lotu na 4000 metrów. Moment wyskoczenia z samolotu lecącego z prędkością 160 km/h zapamiętacie na długo. Od tej chwili czeka Was 40 sekund swobodnego spadania z prędkością przekraczającą 200 km/h. Na wysokości ok. 2000 metrów tandempilot otworzy czaszę główną i przez parę minut będziecie mieli okazję samodzielnie sterować spadochronem szybując w stronę lotniska. Bezpieczne lądowanie zapewni Wam tandempilot. Cena takiego skoku to 600 zł, wrażenia pozostają na cale życie.

{youtube}3HEx3MyiqHs{/youtube}
Pierwszy tandemowy skok Łukasza, Cop. by youtube lukasz89osw

Do skoków tandemowych nie są wymagane żadne formalności, badania lekarskie ani ubezpieczenia. - Wystarczy, że przyjedziecie na naszą strefę, gdzie otoczymy Was troskliwą opieką i zaprosimy do wspólnej zabawy w powietrzu - zaprasza Olgierd Stankiewicz, prezes Pyrlandii - strefy spadochoronowej, która znajduje się na lotnisku EPOM w Michałkowie.

ZAPISZ SIĘ NA SKOK TANDEMOWY...

- Rocznie wykonujemy około tysiąca skoków tandemowych. Co weekend naszą strefę odwiedza kilkudziesięciu pasażerów, których zarażamy naszą pasją latania. Wyjeżdżają szczęśliwi i chyba nieco odmienieni - zachęca. Wielu wraca, aby dzielić z nami naszą pasją stając się samodzielnymi skoczkami.

Magda P.