Co w lotnictwie przyniósł 2008 rok?

2008 rok powoli odchodzi już do historii. Co przyniósł? W świecie lotniczym prócz widowiskowych wydarzeń roku jak Piknik Góraszka, czy Małopolski Piknik Lotniczy, także tragedie. Wspomnijmy tu najtragiczniejszą dla nas, styczniową katastrofę samolotu wojskowego CASA. Samolot rozbił się 23 stycznia, w środę wieczorem ok. godz. 19.00. Spośród 20 osób, które zginęły w płąnącym samolocie, było 16 pasażerów oraz 4 członków załogi, wszyscy byli oficerami polskiego lotnictwa. Wszyscy oni pozostaną w naszej pamięci.
fot. Jacek Grześkowiak

Maszyna rozbiła się w trakcie podchodzenia do lądowania na lotnisku 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu. Należała ona do krakowskiej 13. Eskadry Lotnictwa Transportowego. Żołnierze wracali z... konferencji poświeconej bezpieczeństwu lotnictwa. Samolot odbywał lot na trasie Warszawa - Powidz - Poznań - Krzesiny - Mirosławiec - Świdwin - Kraków. Tyle o katastrofie ze stycznia...

Pokazów i wystaw czar...

Mamy w Polsce bardzo wielu miłośników lotnictwa zarówno cywilnego, jak i wojskowego. To właśnie z myślą o nich w naszym kraju, ale nie tylko, organizowane były festyny i pokazy lotnicze.

Dwa dni, kilkanaście różnego rodzaju samolotów i 53 wystawiające się firmy z branży lotniczej, to II edycja wystawy Air Fair 2008, zorganizowana przez Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy. 16 i 17 maja przez teren wystawy przewinęło się ok. 25 tysięcy osób. Wśród zagranicznych gości i wystawców prym wiodły firmy ukraińskie, gdyż to właśnie im poświęcona była tegoroczna wystawa. Na terenie bydgoskiego WZL-a można było obejrzeć wystawę statyczną sprzętu wojskowego używanego przez polskie kontyngenty wojskowe. Patronat nad wystawą sprawował Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich, Prezydent Miasta Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, Ambasador Ukrainy w Polsce oraz Prezes Aeroklubu Polskiego.

fot. K. Rainka, Piknik Góraszka 2008

 

Największy z pokazów, Piknik Góraszka, odbywał się w dniach 7 i 8 czerwca. Lotnisko w Góraszce gościło wtedy ponad dziewięćdziesiąt tysięcy osób, które wspólnie świętowały także dziewięćdziesiątą rocznicę lotnictwa wojskowego w Polsce. Program lotniczy pękał w szwach od ilości atrakcji. W sumie Góraszkę odwiedziło blisko 70 statków powietrznych, samolotów, śmigłowców, szybowców i wielu innych konstrukcji latających. Największą gwiazdą, w sensie dosłownym i przenośnym, była zapewne historyczna łódź patrolowa Consolidated PBY Catalina, którą można było zobaczyć dzięki współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Trzynasta edycja pokazów lotniczych pobiła rekord zarówno frekwencji, jak i ilości atrakcji, znakomitej pogody oraz wspaniałej lotniczej atmosfery.

W tym samym czasie miała miejsce nieco mniej widowiskowa impreza, I Ogólnopolski Zlot Samolotów Ultralekkich "ZODIAC", która odbywała się na terenie lotniska Aeroklubu Kujawskiego w Inowrocławiu. Byla to doskonala okazja do spotkania właścicieli samolotów ultralekkich z kraju. Celem zlotu było propagowanie lotnictwa ultralekkiego w Polsce. Spotkanie właścicieli i pilotów Zodiaków był okazją do wymiany doświadczeń lotniczych. Wśród właścicieli Zodiaców nie brakuje także posiadaczy i dystrybutorów innych maszyn ultralekkich.

Kilka dni poźniej na fascynatów lotnictwa czekały kolejne atrakcje, tym razem w Krakowie. V Małopolski Piknik Lotniczy rozpoczął się juz w piatek, 27 czerwca. Niepowtarzalna atmosfera Muzeum Lotnictwa Polskiego i przylegającego do niego pasa, spowodowały, iż pokazy odwiedziły niezliczone tłumy ludzi. Największą atrakcją były pokazy akrobacji lotniczej, występy grup akrobacyjnych, Biało-Czerwonych Iskier i grupy „Żelazny”. W ciągu dwóch dni pięciokrotnie zaprezentował się Jurgis Kirys, pokazując możliwości wyposażonego w potężny silnik Su-26. Organizatorzy przygotowali także wiele atrakcji na ziemi np. prezentacje muzeów krakowskich, rekonstrukcje historyczne i ekspozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Ciekawostki lotnicze...

W lutym tego roku odbył się pierwszy próbny lot samolotu z silnikiem napędzanym na... gaz. Odbył go największy samolot pasażerski na świecie Airbus A380. Tym samym firma produkująca Airbusa ma na uwadze zmniejszenie uzależnienia się od producentów coraz droższej ropy naftowej. Próba gazowa obejmowała tylko jeden z silników samolotu. Był on napędzany paliwem wytworzonym z gazy ziemnego. Pozostałe trzy pracowały na tradycyjnym paliwie lotniczym. Sa już chętni, którzy chcą wykorzystać te technologię w swoich samolotach.

Wideosymulator wyświetlający trasę dowolnego lotu komercyjnego w 72 sekundy to absolutna nowość stworzona przez naukowców z Zurich School of Applied Sciences. Pokazana światu w grudniu wizualizacja jest doskonałą koncepcją, która jednak nie znajdzie szerszego zastosowania w lotnictwie. Mapa wykonana jest dość skomplikowanie, jednak jak mówi dr Karl Rege "zgromadzenie niezbędnych danych okazało się niezwykle proste - wystarczyło skorzystać z informacji dostępnych w Internecie". W tej chwili na całym świecie w powietrzu lata kilkanaście tysięcy samolotów. Dziennie liczba ta wacha się w granicach 44 tysięcy. Nielada zadanie stoi więc przed kontrolerami lotów...

Najczarniejszy miesiąc

Najtragiczniejszy w wypadki lotnicze okazał się sierpień. Zginęło wtedy około 300 osób.
Ponad 100 ofiar śmiertelnych, to bilans katastrofy lotniczej sudańskiego samolotu pasażerskiego, która miała miejsce, 10 czerwca, w stolicy tego kraju w Chartumie. Maszyna rozbiła się podczas lądowania.


20 sierpnia - Tylko 19 osób przeżyło katastrofę samolotu pasażerskiego linii Spanair na madryckim lotnisku Barajas, zginęły 153 osoby. Na pokładzie samolotu MD-82, produkcji amerykańskiej, znajdowało się 162 pasażerów, sześciu pracujących członków załogi oraz czterech niepracujących. W tej liczbie było 22 dzieci, w tym dwoje niemowląt. Jak relacjonują cudem ocaleli pasażerowie feralnego lotu "widać było ogień... a później, po niecałej minucie, pasażerowie usłyszeli wybuch". Katastrofa ta jest największą w Hiszpanii od 1977 roku, kiedy to nad Teneryfą zderzyły się dwa lecące samoloty. Zginęło wtedy 585 osób.

23 sierpnia niewielki dwusilnikowy samolot rozbił się w pobliżu miasta Moab. Katastrofa, w której zginęło 10 osób miała miejsce w amerykańskim stanie Utah. Samolot rozbił się niedaleko lotniska w Canyonlands Field, ok. 30 km od miasta Moab. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób na pokładzie. Nie są znane przyczyny tragedii.

24 sierpnia Boeing 737 kirgiskiego towarzystwa Itek Air rozbił się przy starcie. Katastrofa miała miejsce na lotnisku w Biszkeku, stolicy Kirgistanu. 70 osób nie żyje, jedynie 20 pasażerów przeżyło katastrofę. Maszyna miała lecieć do Iranu. Była czarterowana przez linie Iran Aseman Airlines. Większość ofiar stanowią obywatele Iranu. Itek Air jak inne linie kirgiskie znajdują się na czarnej liście Unii Europejskiej i mają zakaz lądowania na lotniskach Wspólnoty.

26 sierpnia monachijskie lotnisko przeżyło chwile grozy, gdy na jego płycie zaczął płonąć samolot włoskich linii lotniczych. Widok był przerażający, ludzie wyskakiwali bowiem z drzwi samolotu prosto na płytę lotniska... Wszystkich ewakuowano z z płonącej maszyny po specjalnym rękawie, ci zaś którzy nie czekali na rękaw, wyskakiwali wprost na płytę lotniska. Pożar szybko ugaszono...

2009 rok idzie...

A co przed nami w roku 2009? Air Show Radom 2009, największa impreza lotnicza w Polsce. 29 i 30 sierpnia do Radomia zjadą fascynaci lotnictwa z całego kraju i ze świata. Międzynarodowe Igrzyska Lotnicze w Turynie - 7 - 13 czerwca... i od 15 do 21 czerwca jedne z największych na świecie Paris Air Show – Le Bourget w Paryżu.

Chcesz zobaczyć co jeszcze ciekawego wydarzy się w lotniczym świecie w roku 2009? Zajrzyj do naszego kalendarza imprez lotniczych.

Joanna Walczak