140mpd.jpg

 

 

 

Już wszystko jasne. Podczas uroczystej Gali Finałowej w hotelu Marriott by Courtyard w Gdyni rozdano statuetki nieformalnie w środowisku pilotów nazywane lotniczymi oskarami.

Pierwsze miejsce w kategorii Cumulus Sportowy przypadło młodemu Andrzejowi Sołtykowi, którego nie było na uroczystości, ponieważ w tym czasie startował w zawodach w Hiszpanii, gdzie pobił rekord prędkości w dyscyplinie speed w indoor skydivingu. Andrzej, z którym połączono się telefonicznie, podziękował za głosy i za wygraną. Zwycięzca, poza statuetką odebrał liczne nagrody od sponsorów, w tym zegarek Blue Angels marki CITIZEN i bilet dla dwóch osób do Singapuru ufundowane przez PLL LOT. W tej samej kategorii – Cumulus Sportowy, drugie miejsce zdobył duet pilotów śmigłowcowych – Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa. Na trzecim miejscu uplasowali się motoparalotniarze – Adam Pupek i Piotr Kozikowski.

 

Cumulus Extreme w tym roku powędrował do Wojtka Bógdała, który razem z kierowcą Kubą Przygońskim zrealizowali projekt „100 na 100”. Dyplomy dla finalistów oraz Cumulusa, w towarzystwie stewardes Enter Air, wręczał były bramkarz Liverpoolu i Realu Madryt – Jerzy Dudek – ambasador marki CITIZEN.

 

Po raz pierwszy przyznano statuetki w kategoriach Cumulus Pokazowy i Spotterski.

 

Najlepszym fotografem lotniczym został Konrad Kifcio Kifert. Tę statuetkę wręczyła Olga Buława – aktualna Miss Polski, a jednocześnie stewardessa PLL LOT. Cumulus Pokazowy został podzielony na cztery podkategorie. Pierwsza ze statuetek powędrowała do polskiego Zespołu Pokazowego. Głosami fanów lotnictwa została nim grupa Flying Dragons czyli zespół motoparalotniarzy wykonujący efektowne pokazy z użyciem dymów i rac.

 

Najlepszym zagranicznym zespołem pokazowym został team z Jordanii Royal Jordanian Falcons, który w ubiegłym roku można było podziwiać zarówno w Radomiu jak i podczas Gdynia Aerobaltic. Cumulusy pokazowe otrzymali także soliści. W kategorii zagranicznej bezapelacyjnie zwyciężył litewski pilot Juris Kirys, który osobiście odebrał statuetkę. Najepszym polskim pilotem pokazowym, według głosujących, okazał się Jan Makula, który wykonywał w 2018 roku loty pokazowe na szybowców akrobacyjnym.

 

Makula, który wykonywał w 2018 roku loty pokazowe na szybowców akrobacyjnym.

 

Tradycyjnie zostały też przyznane Cumulusy Specjalne. Kapituła uhonorowała w ten sposób Promotora Sportu, którym został Jerzy Kolasiński, sponsor i właściciel zespołu szybowcowego Gliding Team Klinika Kolasiński.

 

Złoty Cumulus z Diamentem, który decyzją Kapituły w składzie: Aleksandra Kutz, Agnieszka Rylik, Jerzy Makula, Sebastian Golus, Hubert Topoliński, Krzysztof Sondej - przyznawany jest za szczególne osiągnięcia w sporcie lotniczym, w tym roku został przyznany Sportowcom Lotniczym Aeroklubu Polskiego, którzy reprezentowali nasz kraj na przestrzeni stu lat istnienia sportu lotniczego w Polsce. Maciej Stroiński tłumaczy tę decyzję:

 

- W roku stulecia Aeroklubu Polskiego było oczywiste, że ta statuetka musi trafić do sportowca, który sławił nasz kraj na lotniczych arenach świata. Ale nie sposób wybrać jedną taką osobę, tych wybitnych lotników w ciągu ostatnich lat było zbyt wielu. Dlatego zapadła decyzja, by uhonorować ich wszystkich.

 

Statuetkę odebrał wyraźnie wzruszony prezes Aeroklubu Polskiego - Jerzy Makula.

 

Podczas gali swoje piąte urodziny świętowała także spółka Aeropact, która od tego roku jest współorganizatorem Plebiscytu razem z Air Sports Promotion i Fundacją Aeropact.

 

Sebastian Golus i Hubert Topoliński – właściciele firmy wręczyli podczas gali statuetki dla firm i instytucji, które przez te lata wspierały rozwój firmy i okazały jej życzliwość.

 

Patronem honorowym Plebiscytu była Gdynia, której prezydent, Wojciech Szczurek witając gości, podkreślał, że według badań, to miasto najbardziej przyjazne mieszkańcom. Zapowiedział też przy okazji rozwijanie sportu lotniczego i organizację kolejnych pokazów lotniczych.

 

Gwiazdą muzyczną Gali był Mateusz Ziółko, który bawił publiczność największymi światowymi przebojami. Zabawa tradycyjnie trwała do białego rana.

 

Cumulus Sportowy

1.

Andrzej Sołtyk

   

2.

Bartosz Kończalski i Sebastian Komosa

 

3.

Adam Pupek i Piotr Kozikowski

 

 

4.

Łukasz Wójcik

   

5.

Adam Koszałka

   

6.

Marcin Szamborski i Michał Szamborski

 

7.

Leszek Małmyga

   

8.

Jacek Ciszkowski

   

9.

Sebastian Kawa

   

10.

Paweł Kozarzewski

   

 

Cumulus Extreme

1. Wojtek Bógdał

 

2. Michał Radka i Paweł Kozarzewski

3. Formacja Sky Magic S3 WAT

 

 

Cumulus Spotter

1. Konrad Kifert

2. Barbara Czarnyszka

3. Mikołaj Waligórski

 

Cumulus Pokazowy Pilot Solo Polska

1.

Jan Makula

2.

Jacek Stolarek

3.

Tadeusz Zaworski

 

Cumulus Pokazowy Pilot Solo International

1.

Jan Makula

2.

Jacek Stolarek

3.

Tadeusz Zaworski

 

Cumulus Pokazowy Zespół Polska

1.

Flying Dragons

 

2.

3AT3

3.

Xtreme Sky Force

 

 

Cumulus Pokazowy Zespół International

1. Royal Jordanian Falcons

 

2. Baltic Bees

 

Cumulus dla Promotora:

Jerzy Kolasiński

 

Cumulus Specjalny Złoty z Diamentem:

Sportowcy Lotniczy Aeroklubu Polskiego

 

Link do filmu z rozdania Cumulusów 2018

https://wetransfer.com/downloads/9ab1eac2c65ddc4c1a4e0d5cbae25aaa20190218103116/daea34865a72fd60e147f0d14376599020190218103116/039d5b

 

Źródło:AEROPACT