Polacy na podium XVI Mistrzostw Świata w Lataniu RajdowymPodczas XVI Mistrzostw Świata w Lataniu Rajdowym, które odbyły się 22-25 lipca w austriackim Ried polska załoga Krzysztof Wieczorek-Krzysztof Skrętowicz, tworząca CAM Flying Team zajęła 3 miejsce spośród 54 startujących ekip.

Podczas XVI Mistrzostw Świata w Lataniu Rajdowym, które odbyły się 22-25 lipca w austriackim Ried polska załoga Krzysztof Wieczorek-Krzysztof Skrętowicz, tworząca CAM Flying Team zajęła 3 miejsce spośród 54 startujących ekip.

Z powodu złych warunków pogodowych kilkukrotnie przekładano start pilotów. Istniała obawa, że z dwóch zaplanowanych konkurencji nawigacyjnych odbędzie się tylko jedna. Taka sytuacja mogłaby doprowadzić do tego, że impreza nie zostałaby uznana za Mistrzostwa Świata a jedynie za Zawody Międzynarodowe (warunkiem tych pierwszych jest rozegranie dwóch konkurencji w lataniu nawigacyjnym). Ostatecznie pierwsza konkurencja odbyła się 23 lipca, druga 25 lipca.

- We wtorek 22 lipca ze względu na ograniczoną widoczność z powodu intensywnych opadów deszczu i niską podstawę chmur sędzia główny Pan Linkogeln z Niemiec kilkakrotnie opóźniał starty i ostatecznie zdecydował o odwołaniu konkurencji, na szczęście w następnych dniach pogoda była lepsza i udało rozegrać zawody. W końcowej kwalifikacji znaleźliśmy się na trzecim miejscu za kolegami z reprezentacji oraz za zawodnikami z Francji – relacjonował Krzysztof Wieczorek. – Jesteśmy szczęśliwi, że po raz kolejny stanęliśmy na podium Mistrzostw Świata – dodał.
W XVI Mistrzostw Świata w Lataniu Rajdowym w Ried wzięły udział 54 załogi z 18 państw, głównie europejskich, ale także reprezentacji Nowej Zelandii, Południowej Afryki i Chile.


Na podium stanęły 3 ekipy:

Janusz Darocha-Zbigniew Chrząszcz (POLSKA) – 1 miejsce (68 punktów)

Cherioux Julien - Le Gentil David (FRANCJA) – 2 miejsce (126 punktów)

Krzysztof Skrętowicz-Krzysztof Wieczorek (POLSKA) – 3 miejsce (166 punktów)

Polskę podczas Mistrzostw reprezentowało w sumie 6 załóg, które uplasowały się na dalszych pozycjach kolejno:

Wacław Wieczorek-Bolesław Radomski – 5 miejsce (234 punktów)

Michał Wieczorek-Michał Osowski – 7 miejsce (278 punktów)

Marek Kachaniak-Łukasz Pawlak – 13 miejsce (602 punkty)

Michał Bartler-Jerzy Markiewicz – 14 miejsce (616 punktów)

Polską ekipą kierował trener Kadry Narodowej Andrzej Osowski.

Patronat medialny nad CAM Flying Team objął Magazyn Air World – światowy przegląd lotnictwa komercyjnego.

Załoga CAM Flying Team:

Krzysztof Wieczorek (pilot) – obecnie pracuje jako kapitan samolotu EMB-145 (PLL LOT). Lataniem zajmuje się od 1978 r., posiada uprawnienia pilota samolotowego liniowego. Na samolotach wylatał ponad 5 tys. godzin. Z wykształcenia jest archeologiem. Przedstawiciel kadry narodowej w sportach samolotowych.

Krzysztof Skrętowicz (nawigator) – absolwent Politechniki Rzeszowskiej ze specjalizacją w zakresie pilotażu. Pilot samolotowy liniowy z nalotem na samolotach i szybowcach ponad 10 tys. godzin. Aktualnie lata w hiszpańskich liniach lotniczych jako kapitan instruktor na samolocie Airbus A320. Przedstawiciel kadry narodowej w sportach samolotowych.

Źródło

agencja Propublic

www.propublic.pl

foto: Krzysztof Wieczorek