Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


Albert_Kesselring  Albert Kesselring

 

 

Albert Kesselring - urodził się w Niemczech (Bawaria) 20 listopada 1885 r. W 1904 r. rozpoczął karierę w wojsku. W tym też roku wstąpił do kadetów. Dwa lata później został podporucznikiem artylerii. W czasie I wojny światowej służył jako adiutant i oficer sztabu generalnego. Po wojnie pełnił funkcje dowódcze w artylerii do 1932 r. Na rok przed dojściem do władzy Hitlera awansował i został promowany na stopień generała majora. W 1935 r. trafił do Luftwaffe. W 1936 r. w strukturach lotnictwa wojskowego III Rzeszy został szefem sztabu generalnego. Od 1937 r. był generałem lotnictwa a od 1938 r. dowódcą 1 Floty Lotniczej.

 

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. dowodził działaniami jednej z flot powietrznych atakujących Polskę. Mając doświadczenie wyniesione z walk w kampanii wrześniowej, uczestniczył w ataku na Belgię; po odniesionym zwycięstwie w 1940 r. objął dowodzenie 2 Flotą Lotniczą i uderzył na Holandię. To właśnie jego lotnicy byli odpowiedzialni za bombardowanie portu w Rotterdamie.

 

Jego bombowce dziesiątkowały wycofujące się wojska brytyjskie na plażach Dunkierki. Po kapitulacji Francji 19 lipca 1940 r. w dowód uznania zasług na polach bitew awansował do stopnia feldmarszałka. Kesselring należał do współautorów bombardowań lotnisk Królewskich Sił Powietrznych położonych w południowo-wschodniej Wielkiej Brytanii. Bombardowania w czasie pamiętnej Bitwy o Anglię miały wyeliminować jej lotnictwo z dalszej walki, a co za tym idzie - pozbawić Brytyjczyków powietrznego parasola ochronnego.

 

Albert_Kesselring_in_seinem_Flugzeug

Kesselring w samolocie Siebel Fh 104 Hallore


 

Od grudnia 1941 do marca 1945 był naczelnym dowódcą wojsk walczących na terenie Włoch i na obszarze Morza Śródziemnego. Wspólnie z Erwinem Rommlem prowadził działania wojsk III Rzeszy w Afryce Północnej. Dowodził nimi, gdy ten był nieobecny na froncie. Po przegranej nadzorował wycofywanie się oddziałów z Tunezji. W latach 1943-45 dowodził wojskami hitlerowskimi we Włoszech. Skutecznie umiał zatrzymać aliantów w drodze na Rzym. Jego działania opóźniły Brytyjczyków i Amerykanów o ponad rok na drogach południowych Włoch. Kesselring był odpowiedzialny za rozkaz wydany w odwecie za atak włoskich partyzantów na żołnierzy niemieckich. W wyniku tego rozkazu w marcu 1944 r. rozstrzelano 335 cywilów.

 

W marcu 1945 r. z rozkazu Hitlera znalazł się na froncie północno-zachodnim. Ta część Europy pozostająca jeszcze pod panowaniem III Rzeszy stała na drodze ofensywy alianckiej. Feldmarszałek miał powstrzymać napór aliantów. Niestety, nie sprawdził się. Działania, które prowadził nie miały szans na zwycięskie zakończenie.

 

Bez wątpienia należał do najbardziej oddanych i zaufanych ludzi wodza III Rzeszy. Po wojnie w maju 1947 r. Brytyjski Sąd Wojskowy skazał go na karę śmierci. Był to wyrok za wydanie rozkazu egzekucji włoskich zakładników. Wyrok zamieniono mu jednak na dożywotnie więzienie. W październiku 1952 r. został jednak zwolniony. Powodem był zły stan zdrowia skazanego. Zmarł 16 lipca 1960 r. w Bad Nauheim.

 

 

Oprac. Konrad Rydołowski

Fot. wikipedia.pl