Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Teofil Pożyczka przyszedł na świat 27 kwietnia 1927 r. Urodził się w Radomiu. Z chwilą ukończenia kursu podchorążych rezerwy postanowił, że dalsze swoje życie zwiąże z wojskiem. Trafił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa a w tej do grupy technicznej. Miał do tego podstawę. Ukończył bowiem po skończonej nauce w gimnazjum kursy organizowane przez Szkołę Przemysłową.

 

        Będąc w Ustianowej na kursie szybowcowym otrzymał kategorię „C” pilota szybowcowego. Tu również przeszedł kurs pilotażu wstępnego. Po ukończeniu nauki nie odszedł z Dęblina. Pozostał w Szkole. Był oficerem technicznym Eskadry Szkolnej nr 2. Na cztery miesiące przed wybuchem wojny rozpoczął szkolenie na kursie pilotażu. Tego z wiadomych przyczyn nie ukończył.

      Ewakuowany 17 września 1939 r. przekroczył granicę Polski z Rumunią. Trafił do obozu internowania. Z tego uciekł. Po załatwieniu niezbędnych formalności w Bukareszcie znaną drogą polskim lotnikom przez Morze Czarne popłynął do… Bejrutu. Z tego za bronią wyruszył do Francji. Popłynął do Marsylii. Zszedł z pokładu na tyle wcześnie aby w ostatnim tygodniu października zameldować się na terenie koszar w Salon. Nie siedział bezczynnie. Chciał walczyć. Dlatego zgłosił się do organizowanego polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii. Był jednym z pierwszych, którzy w styczniu 1940 r. przybyli na Wyspę Ostatniej Nadziei. Znalazł się w Eastchurch. Po przeszkoleniu naziemnym w Centrum Lotnictwa Polskiego dalsze przeszkolenie przeszedł w 15 Elementary Flying Training School. 30 lipca 1940 r. otrzymał przydział do jednostki bojowej. Był nią polski dywizjon bombowy. Tym samym Teofil rozpoczął służbę w 301 Dywizjonie Bombowym.

     Od 20 sierpnia 1941 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy Eskadry „A” wspomnianego dywizjonu. Z chwilą objęcia dowodzenia dywizjonem przez Stanisława Krzystaniaka Teofil został dowódcą eskadry. 20 czerwca 1942 r. z chwilą zakończenia tury operacyjnej odszedł na odpoczynek do 18 Operational Training Unit.

     W kwietniu 1943 r. został przeniesiony do dowództwa 93 Group. Spędził w nim 90 dni. Po nich wrócił do 18 OTU. Na początku drugiej połowy stycznia 1944 r. otrzymał przydział do 300 Dywizjonu Bombowego. Objął dowodzenie Eskadrą „B”. Ale po awansie na stopień majora 1 marca 1944 r. już w kwietniu dowodził całym dywizjonem. Na tym stanowisku dowódczym pozostał do lutego 1945 r. W tym właśnie lutym został polskim oficerem łącznikowym przy dowództwie 1 Bomber Group RAF. Ostatni miesiąc wojny w Europie zastał go na dowodzeniu 301 Dywizjonem Bombowym. Pozostał z nim do chwili jego rozwiązania.

      Nie wrócił do Polski i do swojego rodzinnego Radomia. Pozostał na emigracji. Zmarł 28 października 1974 r. Pochowany został na cmentarzu w Ipswich.

Konrad RYDOŁOWSKI