Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

Satelita telekomunikacyjny SES-10 zbudowany przez Airbusa dla luksemburskiego operatora satelitarnego SES, został pomyślnie wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 z kosmodromu Kennedy Space Center na Florydzie. Satelita zapewni zamienną i dodatkową przepustowość na potrzeby telewizji satelitarnej, usług korporacyjnych i łączności mobilnej w Ameryce Środkowej i Południowej, w Meksyku i na Karaibach.

SES-10 o masie startowej 5300 kg i mocy 13 kW, to 45. satelita zbudowany na platformie Eurostar E3000. Airbus zaprojektował i wyprodukował na zlecenie SES dziesięć satelitów telekomunikacyjnych, które łącznie spędziły na orbicie już ponad 70 lat, świadcząc usługi klientom SES na całym świecie.

SES-10 ma działać na orbicie przez ponad 15 lat. Na jego pokładzie znajduje się zaprojektowany przez Airbusa, działający w paśmie Ku moduł telekomunikacyjny równoważny 55 transponderom wysokiej mocy. Satelita jest wyposażony w odbiorniki zdalnego sterowania, obsługujące szeroki zakres częstotliwości, które zwiększają elastyczność naziemnego łącza kontrolnego.

SES-10 zostanie umieszczony na pozycji orbitalnej 67°W zgodnie z umową zawartą między Andyjski Wspólny Rynek (Boliwia, Kolumbia, Ekwador i Peru) a SES.

Airbus ma ponad 50-letnie doświadczenie przemysłowe i był głównym wykonawcą 115 geosynchronicznych satelitów telekomunikacyjnych, których łączny czas działania na orbicie wynosi niemal 1000 lat. Dziś satelity zaprojektowane i zbudowane przez Airbusa są wzorem niezawodności orbitalnej, a w 2016 r. firma była liderem światowego rynku geosynchronicznych satelitów telekomunikacyjnych z udziałem w wysokości 26 proc.

Zródło: Airbus