Logowanie

Zdjęcie dnia

  • Jacek Grześkowiak

    Jacek Grześkowiak

Newsletter

Cotygodniowa porcja informacji lotniczych

JOOMEXT_TERMS

Pogoda

 


Dołącz do nas !

FB TW google-plus-ikona-2012 YT 

 


1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

 W tym roku Airbus po raz pierwszy zwyciężył w dwóch kategoriach konkursu Crystal Cabin Award. Zwycięskimi projektami były „Wózek ReTrolley” w kategorii „Ekologiczna kabina, zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko” oraz „Inteligentna rekonfiguracja kabiny” w kategorii „Sprzęt zwiększający komfort pasażerów”. Firma otrzymała też dwie dodatkowe nagrody za udział w projektach „Inteligentny pokładowy wózek inwalidzki” w kategorii „Uniwersytet” oraz „Lekka poduszka siedzenia Octaspring” w kategorii „Materiały i komponenty”.

Szczegółowe informacje o zwycięskich projektach:

Wózek ReTrolley

ReTrolley segreguje śmieci gromadzone w korytarzu samolotu i ogranicza ich objętość nawet o 30 proc. poprzez ręczne zgniatanie. Oszczędza to miejsce w obszarze kuchennym i zwiększa ilość odpadów nadających się do recyklingu, co ma duże znaczenie dla linii lotniczych poszukujących nowych i prostych rozwiązań, które ograniczałyby niekorzystny wpływ samolotów na środowisko. Do recyklingu nadają się tylko śmieci posegregowane. Rozwiązanie ReTrolley wywodzi się z koncepcji opracowanej przez studentów z Uniwersytetu São Paulo, która została później dopracowana przez ekspertów z działu Airbus Innovations. W ramach programu akceleracyjnego Airbus BizLab koncepcję zweryfikowano w zeszłym roku we współpracy z liniami lotniczymi przy użyciu prototypu.

Inteligentna rekonfiguracja kabiny

Podczas wielu lotów co najmniej trzy fotele pozostają wolne. Teraz pasażerowie mogą na tym skorzystać. Projekt Smart Cabin Reconfiguration pozwala bez wysiłku zwolnić miejsce w kabinie samolotów z rodziny A320. Wykorzystano w nim ruchome fotele zaprojektowane we współpracy z producentem siedzeń, firmą Recaro. Rzędy foteli zamontowane na szynie, opracowane wspólnie z THK, pozwalają załodze zmienić rozstaw siedzeń na podstawie danych z systemu rezerwacji lotu – przed przyjęciem pasażerów na pokład. Członek załogi kabinowej może złożyć jeden rząd foteli, a następnie szybko przesunąć rzędy znajdujące się przed nim tak, jak przesuwa się fotele w samochodzie. Pasażerowie siedzący w tych fotelach będą mieli więcej miejsca na nogi.

Inteligentny pokładowy wózek inwalidzki

Dla pasażerów z niepełnosprawnością niezależność na pokładzie samolotu jest bardzo pożądana. Jest to możliwe dzięki wózkowi Smart Onboard Wheelchair, który pasażer może bez pomocy wtoczyć pod sedes. Nie wymaga to strukturalnych zmian w toalecie. Wózek został opracowany przez studentów Hamburskiego Uniwersytetu Nauk Stosowanych z pomocą ekspertów firmy Airbus. Projekt został przetestowany przez użytkowników wózków inwalidzkich. Ich werdykt: łatwy w użyciu, stabilny i bezpieczny.

Lekka poduszka siedzenia Octaspring

Komfort lotu jest jednym z priorytetów pasażerów, a projektanci nieustannie starają się go zwiększyć. We współpracy z firmami Studio Moderna, Boxmark i Stelia Airbus znalazł sposób na stworzenie wygodniejszego siedzenia przy jednoczesnym zmniejszeniu wagi. „Oddychająca” poduszka Octaspring zawiera sprężyny i jest wykonana z pianki o różnych stopniach gęstości, która optymalnie rozkłada ciężar ciała na całym siedzeniu. Ponadto powierzchnia siedzenia pozostaje chłodniejsza dzięki lepszemu przepływowi powietrza wewnątrz poduszki. Poduszka jest o jedną trzecią lżejsza od siedzeń wykonanych wyłącznie z pianki, równoważy ciśnienie i pomaga utrzymać ergonomiczną pozycję.

Crystal Cabin Award to czołowy międzynarodowy konkurs promujący innowacje w dziedzinie urządzania wnętrz samolotów, sponsorowany przez Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg. Do tegorocznej edycji zgłoszono 85 innowacyjnych projektów z 21 krajów, które rywalizowały w siedmiu kategoriach.

* * *

Airbus

Koncern Airbus jest globalnym liderem w dziedzinie  aeronautyki, przestrzeni kosmicznej i usług pokrewnych. W 2016 roku Airbus wygenerował przychody w wysokości 67 miliardów euro i zatrudniał około 136 000 pracowników. Airbus oferuje  najnowocześniejszą,  najszerszą i najbardziej wydajną  rodzinę samolotów pasażerskich, obejmującą modele o pojemności od  100 do 600 miejsc na pokładzie. Airbus jest także wiodącym, europejskim dostawcą samolotów do tankowania powietrznego, samolotów bojowych, transportowych i do misji specjalnych a ponadto liderem w Europie, i drugim na świecie koncernem  specjalizującym się w technologiach kosmicznych. Airbus jest także dostawcą najbardziej niezawodnych na świecie helikopterów do celów cywilnych i wojskowych.

 

Żródło: Airbus